Ko je pratio konferenciju „Srbija i Rusija — ruski uticaj na stabilizaciju, demokratizaciju i evropske integracije“ — ni pakao mu neće teško pasti. Da se razumemo, svako ima pravo da misli šta hoće i da svoje mišljenje, ma koliko ono bilo glupo, javno iznosi, ali poruke sa „naučne“ konferencije apsolutno vređaju inteligenciju stanovništva kojem su namenjene.
Idemo redom.
Direktorka Centra za evroatlantske studije (CEAS) Jelena Milić reče da je cilj Rusije da onemogući procese demokratizacije na Balkanu i da Rusija intenzivno radi na preradi istorije i zato u javnost plasira netačne navode kao što su tradicionalne pravoslavne veze.
Dakle, Rusija je u balkanskim državama instalirala (polu)totalitarne režime koji rade u skladu sa njenim interesima. Posebno u Crnoj Gori i na Kosovu. O religijskim/verskim vezama u demokratskim zemljama, gde je crkva ustavom odvojena od države, nije pristojno da pričaju svetovna lica, ali nećemo o bontonu ovom prilikom.
Rusija organizuje serije nasilnih proruskih demonstracija u Crnoj Gori, a na severu Kosova osporava proces normalizacije odnosa, tvrdi direktorka CEAS–a.
Šta nam to govori? Da je jedan od lidera „proruskih demonstracija“ u Crnoj Gori Nebojša Medojević, koji se zalaže za pristupanje EU i NATO–u, i da je suzavac na demonstrante bacila „proruska opozicija“, a ne Đukanovićeva policija. Kad smo već kod suzavca, ispada da ga u kosovskom parlamentu svako malo bacaju „Putinovi ljudi“ sa severa, a ne pripadnici „Samoopredeljenja“.
Milićeva upozorava da se diskredituje koncept sistema vrednosti Zapada i da Rusija otežava proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.
Može li iko više diskreditovati „koncept sistema vrednosti Zapada“ od istog tog Zapada? Kakve veze sa zapadnim vrednostima ima bodljikava žica usmerena protiv dece i žena iz ratom zahvaćenih područja ili podrška „prozapadnim“ režimima poput, npr. saudijskog? Kad je reč o evropskom putu Srbije, da li je iko u stanju da ga više oteža od same Unije?
Milićeva reče i da više niko ne može da ospori pad poverenja u EU u Srbiji za šta je vlast kriva zato što dopušta informacije o tome kako EU propada i ucenjuje Srbiju. Uz to, novi momenat je „pro–putinovska“ opozicija, koju Vlada kreira i dopušta joj rad.
Ne mora čovek biti ni Frojd ni Jung da u tim stavovima uoči moć podsvesti, jer je gospođa Milić, koliko god se skrivala iza „stabilizacije, demokratizaciju i evropskih integracija“, pokazala je da joj bolje stoji udbaški kožni mantil ili staljinistički šinjel. Kako se zovu oni koji su protiv vlasti koja „dopušta (nepodobne) informacije“ ili zato što opoziciji dopušta rad?
Na „naučnoj“ konferenciji čulo se još štošta, recimo da se „obesmišljavaju presude iz Haga“, da je Srpsko–ruski humanitarni centar „dubiozna institucija“, ma šta to značilo (eto posla za psihologe i lingviste)…
Učesnici skupa bili su i direktorka agencije koja se, stariji čitaoci će se setiti, proslavila istraživanjem javnog mnjenja koje je pokazalo da će Labus pobediti Koštunicu u prvom krugu predsedničkih izbora, i koja je predstavila još jedno „relevantno“ istraživanje, zatim, u naučnim krugovima NN istoričar, inače zamenik podsekretar vojvođanskog resora za „Istraživanje ruda i gubljenje vremena“, kao i poznati ekonomski, neoliberalni novinar, koji decenijama prima plate iz kojekakvih budžeta (šta to beše „nevidljiva ruka tržišta“). Da ne zaboravimo i ambasadora Ukrajine — zemlje koja je u sukobu sa samom sobom…
Da nije tragično, bilo bi komično što je skup počeo minutom ćutanja Srbima poginulim u američkom bombardovanju Libije i žrtvama Evromajdana.
Inače, uoči početka skupa, organizovan je protest SKOJ–a (da, upravo tog SKOJ–a) koji su učesnicima konferencije poručili da su „NATO fašisti“. Imajući u vidu poruke, i sa skupa i sa kontra–mitinga, postavlja se pitanje kome od njih bolje stoje kožni mantili.