Prema proceni Instituta za mornaricu SAD, obnova američke flote nije moguća pre početka nove decenije.
Pentagon se obratio Kongresu sa molbom da se iz budžeta za 2017. godinu izdvoji 434 miliona dolara koji bi trebalo da budu potrošeni za obnovu 250 krstarećih raketa tipa „tomahavk“.
Ipak, prema podacima Instituta za mornaricu SAD, čak ni taj novac neće biti dovoljan da se modifikuju svi rakete „tomahavk“.
Istovremeno, rakete tog tipa imaju jedan od najvećih radijusa delovanja — 1.852 kilometra.
Pored toga, američka vojna mornarica traži mogućnost da adaptira drugu svoju raketu, „standard 6“ (SM–6), koja se koristi u borbi protiv brodova.
Ako modifikacija bude uspešna, radijus delovanja SM–6 će biti povećan sa 249 na 370 kilometara, uverava ministar odbrane SAD Ešton Karter.
Glavna protivbrodska raketa američke mornarice je RGM/UGM-84 „harpun“ koja se može lansirati sa lovca, ali i sa broda ili podmornice. Osnovni nedostatak te rakete je krajnje mali radijus delovanja — manje od 130 kilometara.
Razlog za ubrzanu modernizaciju američke mornarice jeste uspešnost ruske i kineske flote.
Ruska vojna mornarica je u oktobru 2015. godine u borbi protiv terorističke organizacije DAEŠ u Siriji iskoristila krstareće rakete „kalibar“, koje mogu da pogađaju ciljeve na rastojanju do 2.500 kilometara, sa preciznošću do 3 metra.
Kina je javnosti prikazala raketu „istočni vetar“ (DF–21D) sa radijusom delovanja 1.450 kilometara, koja ima veliku razornu moć.