„Agencija za PRO za vreme testiranja nije mogla da pokaže da PRO može da zaštiti SAD od tekućih pretnji protivraketne odbrane“, navodi se u izveštaju. Eksperti su ocenili stanje sistema PRO — on samo „delimično može da zaštiti zemlju od malog broja običnih balističkih raketa“.
Prema podacima specijalista, na razvoj sistema PRO, njegovu modernizaciju i „osam testiranja za presretanje, od kojih je četiri bilo uspešno“ Agencija je potrošila deset milijardi dolara.
Oni su takođe ukazali da su konstruktori sistema samo delimično prihvatili preporuke specijalista i naterali ih da rade sa sistemom čije mogućnosti i ograničenja ne razumeju u potpunosti.
„Korišćenje kompleksa koji nisu prošli sva testiranja povećavaju rizike za američke vojnike i teraju ih da rade sa sistemima čije mogućnosti i ograničenja ne razumeju u punoj meri“, piše u izveštaju.
Pretnje raketnim napadom od strane Irana i Severne Koreje su glavni povod za raspoređivanje američkog sistema PRO u različitim zemljama sveta. Kako je saopšteno u izveštaju privredne komore kongresa SAD, Ministarstvo odbrane zemlje insistiralo je na povećanju broja raketa za presretanja za 1,5 puta do kraja 2017. godine, ne uzimajući u obzir proizvodne mogućnosti.
Prema mišljenju eksperata, na doradu sistema PRO najverovatnije će biti potrošeno još „nekoliko milijardi dolara“ iz budžeta zemlje.