Ono što je u nekoliko prethodnih vekova zvučalo kao utopija, danas dobija novo značenje i vide se realni obrisi ovog grandioznog ekonomskog projekta. Dan 15. februar ući će u istoriju kao dan kada je otvoren još jedan deo železničke pruge projekta „Ekonomski pojas Puta svile“. Prvi eksperimentalni trgovački voz iz Kine, koji je prešao rastojanje od 10 hiljada kilometara, stigao je u Teheran.
Maršruta ovog voza, koji je krenuo iz kineskog grada Iju iz provincije Džeđang, protezala se preko teritorije Turkmenistana, Uzbekistana i Kazahstana. Teretni voz prevezao je raznu robu iz Kine u Iran.
Prvu teretnu kompoziciju iz Kine na železničkoj stanici u Teheranu dočekao je Mohsenpur Sejed Agaj, zamenik iranskog ministra saobraćaja i građevinarstva. Prema njegovim rečima, Iran je spreman da nastavi izgradnju ovog železničkog koridora prema Evropi. Na taj način Iran bi mogao da postane ključni tranzitni čvor, koji bi povezivao veliku trgovačku luku Šangaj sa evropskim državama.
„Učinjen je prvi realni korak ka obnavljanju ’Puta svile‘“, kaže za Sputnjik Mohsen Šarijatinija, ekspert za pitanja odnosa Irana i Kine teheranskog Centra za strateška istraživanja.
„Iran smatra da je projekt obnavljanja i aktivacije ’Puta svile‘ važan sa stanovišta ekonomske integracije država regiona. Islamska Republika vidi brojne koristi i pogodnosti, a pitanje ekonomskih rizika, ovde je na drugom mestu. Na prvom mestu je reputacija. Podsetimo da su jačanju trgovačko-ekonomskog partnerstva naše države sa Kinom pomogle susedne države Srednje Azije. Rezultat te saradnje je uspešno puštanje u rad ovog železničkog koridora“, kaže Mohsen Šarijatinija.
Naš sagovornik je ubeđen da će stvaranjem ovog železničkog koridora dela „Puta svila“ regionalna reputacija Irana neminovno porasti.
„Svima je poznat posebno povoljan geografski položaj Irana, koji se nalazi na važnoj raskrsnici nekoliko regiona. Očigledno je da na maršruti novog ’Puta svile‘ on igra ključnu ulogu i predstavlja bitnu kariku u trgovini između Istoka i Zapada. Ne bi trebalo zaboraviti ni to da je ekonomija Irana jedna od najjačih u regionu. Iran ima veliki potencijal i iz perspektive prirodnih resursa, ali i ljudskih. Zato je iz perspektive stvaranja železničke pruge koja idem ’Putem svile‘ uloga Irana svakako velika“, zaključuje Mohsen Šarijatinija.
Ostvarivanje ovog transportno-tranzitnog koridora postalo je moguće nakon što je prethodno završena izgradnja međunarodne železničke pruge Kazahstan—Turkmenistan—Iran. Taj deo pruge otvoren je u decembru 2014. godine uz prisustvo predsednika ovih triju država. Zato je nova maršruta prvo logističko rešenje u smislu brze isporuke tereta od obala istočne Kine do tržišta Persijskog zaliva.