Turska se sve više fokusira na kurdsku pretnju i sada je adekvatnim saveznikom ne mogu nazvati čak ni Sjedinjene Američke Države, piše „Frankfurter rundšau“.
Tokom nedavnog bombardovanja, Ankara je uništila nekoliko uporišta kurdskog Odreda narodne samoodbrane u blizini sirijskog grada Azaza, samo osam kilometara od turske granice. Amerika je ponovo zatražila da Turska prekine napade na njihove saveznike, ali zbog uspeha sirijske vojske i njenog ulaska u Alep, kao i aktivne uloge Rusije, strahovi predsednika Redžepa Tajipa Erdogana rastu sve više, dok je bombardovanje sve nemilosrdnije, naglasio je autor članka.
U poslednje vreme, borbene akcije u severnoj Siriji su bile najvećim delom usredsređene na grad Azaz, koji se nalazi na strateški važnoj magistrali između Turske i Alepa. Nakon što su vladine snage ušle u Alep, Kurdi su dobili šansu da napreduju u pravcu Azaza i osvoje bazu Mineh koja se nalazi pod kontrolom militanata Nusra fronta, piše list.
Vlada Turske uspeh Odreda narodne samoodbrane vidi kao još jedan korak na putu stvaranja „kurdske kvazidržave“ u blizini svoje države. Pošto Kurdi čine značajan deo stanovništva same Turske, nastala situacija ozbiljno preti Erdoganu i njegovoj vlasti. Plašeći se za opstanak režima, Turska je pre spremna da pruži pomoć takvim grupama poput Nusra fronta, jer Kurde smatra većim zlom od DAEŠ–a, navodi autor članka.
Sumnjiva politika Ankare izaziva sve više razmimoilaženja između Turske i Vašingtona. Fokusiranost Erdogana na borbu protiv Kurda pokazuje da Turska u sadašnjem konfliktu priznaje samo sopstvene ciljeve i interese, što znači da Bela kuća više ne može da se osloni na Ankaru kao na proverenog partnera. Iako su SAD ignorisale zahteve da naprave zvaničan izbor između Kurda i Turaka, Vašington je faktički zauzeo stranu Kurda, zaključuje list.