Nije slučajno što su poternice raspisane za članovima porodica koje su se zvanično prijavile za povratak u Metohiju. Srbi u Metohiji, koji su kontinuirano na meti fizičkih napada ekstremista, ovako postaju i žrtve institucionalnog nasilja i poručuje im se da nisu dobrodošli i da za njih nema povratka.
Privremene pokrajinske institucije, koje bi trebalo da dele pravdu, na ovaj način postaju saučesnici u brutalnom etničkom čišćenju koje je u bliskoj prošlosti u nekoliko talasa počinjeno nad Srbima na Kosovu i Metohiji.
Pravosudni organi na Kosovu i Metohiji služe se oprobanim sredstvima za kojima je svojevremeno posezano u regionu kako bi sprečio povratak izbeglih i proteranih Srba, a na tajnim optužnicama bi se, ukoliko se slede već viđeni kriterijumi, mogli naći svi koji su se ikada drznuli da brane svoja ognjišta i državu Srbiju od terorista.
Pravosuđe u Metohiji bi, umesto što goni nevine ljude, trebalo da se najzad pozabavi pronalaženjem odgovornih za ubistvo srpske dece u Goraždevcu i druge gnusne zločine čiji počinioci ne samo da uživaju na slobodi, već nastavljaju da sprovode kampanju nasilja i zastrašivanja Srba.
Vlada Srbije podržava kažnjavanje ratnih zločinaca i personalizovanje odgovornosti, ali taj proces ima smisla samo ako se odvija pred politički neinstruisanim pravosuđem, gde se ljudima ne presuđuje i pre nego što su optuženi. Nažalost, Euleks, koji je najodgovorniji za uspostavljanje funkcionalnog pravnog sistema na Kosovu i Metohiji, osuđujućom presudom Oliveru Ivanoviću pokrenuo je lavinu koja bi mogla da rezultira krivičnim gonjenjem svakog Srbina koji je tokom sukoba 1999. bio na Kosovu i Metohiji.
Srbija ovaj i slične postupke shvata kao sračunati pokušaj destabilizacije prilika u regionu, i neće se povesti za ovakvim primerom. Vlada Srbije će još jednom pokazati da je politički najodgovornija vlada u regionu, a one koji žele da ponovo raspale plamen omraza i nasilja upozorava da se ne upuštaju u tu opasnu igru, navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM.