Početkom februara sirijska vojska je presekla glavne kanale snabdevanja militanata na severu Alepa koji vode iz Turske. Nastavljajući ofanzivu, snage Bašara el Asada će uskoro opkoliti teroriste u Alepu. Ako se sirijska vojska ujedini sa Kurdima, skoro sve snage Nusra fronta i DAEŠ-a naći će se u „kotlu“.
Na granici sa Turskom ostaće samo jedan koridor koji kontroliše DAEŠ koji mogu prekinuti sirijski Kurdi koji se nalaze istočno od Eufrata. Iako je Ankara izjavila da im neće dozvoliti da pređu zapadnu obalu reke, sami Kurdi ne isključuju ovakav razvoj situacije, piše bivši britanski obaveštajac Alister Kuk.
Moskva je dala na znanje da namerava da prekine sve kanale između Turske i Sirije koje kontrolišu teroristi. Ministarstvo odbrane Rusije je pre neki dan izjavilo da ima dokaze da je Turska izvršila invaziju na teritoriju Sirije. Autor članka ne isključuje da je to bilo upozorenje ruske strane Ankari. Kako god, ako Turska zaista počne vojne akcije u Siriji, NATO će je samo na rečima podržati, dok će Rusija imati očiglednu prednost u vazduhu, piše Kuk.
„Ako se direktno govori, situacija u Siriji, po svemu sudeći, ne razvija se prema „pukotini“, kako su izjavljivali mnogi zapadni političari, već u stranu očiglednog vojnog završetka“, naglasio je autor članka. Pregovarački sto, po njegovim rečima, nalazi se, ne u Ženevi, već „na bojnim poljima u Idlibu i Alepu“.
Na kraju Sirija može postati jaka regionalna država, dok će Rusija i Iran biti pobednici, smatra Kuk. Zapadnim zemljama koje su navikle na neodređene završetke sopstvenih vojnih intervencija neće biti lako da to prihvate, zaključio je autor.