Jačanje japanskog jena u odnosu na dolar može da prouzrokuje rat valuta koji će uticati i na Kinu, Švajcarsku i Evropsku uniju, ukazuju stručnjaci.
Japanska valuta je u junu 2015. godine pala na najniži nivo. Ali od kraja godine, jen je počeo ponovo da jača u odnosu na dolar. Japanska centralna banka je bila primorana da preduzme ekstremne mere, ali i pored smanjenja kamatne stope na negativnu vrednost, njihovi napori su dosad bili uzaludni.
Ranije, analitičari „Blumberga“ upozorili su da će „globalna valuta rat“ doći u bliskoj budućnosti i da bi rast jena mogao da primora na intenziviranje monetarnog uticaja i kreditno tržište ne samo u Japanu već i u Evropskoj uniji.
„Rat valuta se nastavlja. Ako dolar nastavi da slabi, Evropska centralna banka i Banka Japana će se vratiti u igru“, rekao je Li Feridž, šef makroekonomske strategije kompanije „Stejt strit global markets“, navodi „Blumberg“.
Stručnjaci upozoravaju da sukob može biti veoma oštar. U stvari, Centralna banka Japana je spremna da ponovo uvede porez na potrošnju, ako jen nastavi da jača i ako se pogorša deflacija, kaže Rustem Faliajov, kolumnista ruskog portala „Gazeta“.
„Brokeri su više puta govorili o ratu valuta. Veruje se da države odlučuju da koriste devalvaciju svojih valuta kao način za rast izvoza i, samim tim, BDP. Vrlo uskoro ćemo saznati šta je odgovor Evropske centralne banke i Banke Japana“, kaže Georgij Vashenko, šef Odeljenja za operacije na ruskom tržištu finansija.
Malo je verovatno da će kontramere centralnih banaka u razvijenim zemljama podrazumevati podizanje kamatnih stopa u martu. Povećanje stope bi ojačalo dolar, koji bi sigurno oborio evro i juan na nivo od oktobra-novembra prošle godine.
Ali postoji veliki rizik da Fed odluči da odloži povećanje nivoa bazne kamate, što će, po mišljenju većine analitičara, dovesti do novog valutnog rata.