Radna grupa UN pozvala je Britaniju i Švedsku da „okončaju njegovo lišavanje slobode“, ocenjujući da se mora poštovati „fizički integritet i sloboda kretanja“ Džulijana Asanža.
Panel, sastavljen od petorice eksperata, saopštio je da bi London i Stokholm trebalo da Asanžu nadoknade štetu.
Visoka komisija za ljudska prava UN insistira da je odluka Panela zakonski obavezujuća, zato što je zasnovana na obavezujućim dokumentima međunarodnog prava ljudskih prava, dok britanski ministar spoljnih poslova Filip Hamond Asanža naziva "beguncem od pravde", a izveštaj Panela UN "smejurijom", javlja Rojters.
.@Wikileaks founder Julian #Assange is being arbitrarily detained by Sweden & the UK — UN #humanrights panel finds https://t.co/Mk9z7RcqdD
— UN Human Rights (@UNHumanRights) February 5, 2016
Portparol britanskog premijera Dejvida Kamerona izjavio je u četvrtak da će Asanž biti uhapšen ukoliko izađe iz ambasade Ekvadora, bez obzira na odluku komisije UN.
On je rekao da bilo koja odluka komisije UN koja razmatra Asanžovu žalbu neće biti pravno obavezujuća i da će nalog za hapšenje Asanža biti izvršen ukoliko on napusti ambasadu.
Asanž je izjavio juče da će se predati britanskoj policiji ako komisija UN ne odluči u njegovu korist, ali je dodao da, ukoliko odluka bude drugačija, očekuje da mu se odmah vrati pasoš i „obustave pokušaji hapšenja“.
Press release: Julian #Assange's arbitrary detention is the "result of legal action against him by both Governments" https://t.co/8R2KZdaDed
— UN Human Rights (@UNHumanRights) February 5, 2016
Asanž je Radnoj grupi UN u septembru 2014. podneo tužbu protiv Švedske i Velike Britanije zbog odluke o arbitrarnom pritvoru zbog koje ne može da napusti ambasadu Ekvadora, a da ne bude uhapšen.
Asanž (44) je našao utočište u ambasadi Ekvadora u Londonu u junu 2012. kako bi izbegao izručenje Švedskoj, gde ga traže radi ispitivanja zbog optužbi da je počinio silovanje 2010, koje on poriče.
On kaže da strahuje da će ga Švedska izručiti Sjedinjenim Američkim Državama, gde bi mogao da se nađe na sudu zbog objavljivanja poverljivih vojnih i diplomatskih dokumenata putem Vikiliksa, jednog od najvećih odavanja informacija u istoriji SAD.
Ekvador i Švedska su, posle šestomesečnih pregovora, prošlog meseca postigli sporazum u skladu sa kojim bi Asanž mogao da bude podvrgnut ispitivanju, navodi britanska agencija.