Iako se odnosi Berlina i Moskve se trenutno ne mogu okarakterisati kao dobri, gde čak ni nemački šef diplomatije Frank Valter Štajnmajer ne uspeva da nađe „odgovarajući pristup“ — premijer nemačke pokrajine Bavarske posetio je ruskog predsednika Vladimira Putina.
Glavni cilj ovog susreta bio je razmatranje mogućnosti ukidanja ekonomskih sankcija koje je EU nametnula Rusiji. Nije tajna da su brojne evropske firme na svojoj koži osetile posledice, nakon što je (kao odgovor na evropsku političku meru) Moskva uvela sankcije Briselu.
Sedišta najvećih nemačkih firmi tradicionalno se nalaze u Bavarskoj — automobilski koncern „BMV“, „Simens“, velika osiguravajuća kompanija „Alijans“. Osim navedenih, u Moskvi je predstavljeno još 850 bavarskih firmi.
Predsednik Saveza bavarskog biznisa Alfred Gafal je ukazao da je poseta aktuelnog bavarskog premijera Horsta Zehofera Moskvi važna i istakao štetnost sankcija po bilateralne odnose.
Horst Telčik, savetnik bivšeg kancelara Nemačke Helmuta Kola i prethodnik Voflganga Išingera na mestu predsedsvajućeg Minhenske konferencije o bezbednosti, smatra da su brojne kritike koje su se prethodnih nedelja u Nemačkoj mogle čuti na račun Zehofera preterane i neumesne. Takođe, Telčik za Sputnjik kaže da sankcije štete ekonomijama obe strane.
„Obrt i prihod nemačke ekonomije je zbog sankcija opao za 50 odsto. To je loše, jer ovde se ne radi samo o izvozu i uvozu, već o mnogim investicijama koje su bile u interesu obeju strana: za Rusiju su one značile modernizaciju a za Nemačku ostvarivanje novih partnerskih odnosa. Bio sam svojevremeno član delegacije jednog od bavarskih premijera kada je dolazio u Moskvu. Tada sam se nalazio na čelu koncerna ’BMV‘ i tada smo, na primer, vodili pregovore o otvaranju podružnice u Moskvi“, rekao je Telčik.
Što se tiče posete, i bavarskog premijera i predsednika Putina, kao i druge članovi delegacije zanimalo je da li je moguć pozitivni razvoj situacije u Ukrajini kako bi započeo proces ukidanja sankcija, kaže Telčik.
Sagovornik Sputnjika dodaje da, ukoliko za sada ne postoje uslovi da se sankcije odmah ukinu, ipak se može razmotriti opcija da se taj proces ostvari postepeno. Trebalo bi da obe strane izađu u susret jedna drugoj, kaže Telčik i pita se da li su Moskva, a posebno Kijev, spremni za tako nešto. Ali i Zapad mora da pokaže spremnost na ustupke, što je lakše ostvariti u prijateljskoj atmosferi, zaključuje nemački biznismen i političar.
Povodom mogućeg ukidanja sankcija, trebalo bi pomenuti da je krajem januara stigao pozitivan signal iz Pariza. Tokom posete Moskvi, francuski ministar ekonomije Emaneul Makron je izjavio da je cilj Francuske da ukine sankcije Rusiji već ovog leta. Doduše, ministar je dodao da se od Moskve očekuje ispunjavanje minskih dogovora.
Horst Telčik smatra da su i EU i SAD izgubile previše vremena kao i brojne prilike da sa predsednikom Putinom porazgovaraju o Siriji.
„Sa predsednikom Putinom je bilo neophodno razgovarati o mogućnostima mirovnog regulisanja krize na samom početku konflikta. Ali, dobro je što se sad radi na tome da se pregovori nastave. Jer, prekid tog konflikta je u interesu i Rusije i Evrope. Posledica ovog rata za Evropu je veliki broj izbeglica. Samo unutar Sirije svoje domove je napustilo dva miliona ljudi. A još četiri miliona je napustilo zemlju, od čega je milion izbeglica sad u Nemačkoj. Mi smo dakle, veoma zainteresovani da se konflikt što pre završi i da se izbeglice vrate kućama“, kaže Telčik.
Savetnik bivšeg kancelara Nemačke ima utisak, na osnovu mnogih izveštaja i društvenih diskusija, da većina Nemaca želi pomirenje i prijateljske odnose sa Rusijom. U tom smislu, Horst Telčik navodi primer Bavarske: upravnik Bavarske opere je Rus Kiril Petrenko, a Bavarskom filharmonijom upravlja čuveni ruski dirigent Valerij Gergijev.