U izveštaju se navodi da su se privatne vojne i bezbednosne kompanije na sceni pojavile pre 15 godina, prateći objavljivanje „rata protiv terorizma“ i invazije na Avganistan i Irak. Ovom ogromnom privatnom industrijom, vrednom na stotine milijardi dolara, dominiraju kompanije iz Velike Britanije koje ostvaruju ogroman profit na eksploataciji rata, nestabilnosti i konfliktima širom sveta.
U jeku okupacije Iraka, oko 60 privatnih vojnih i bezbednosnih kompanija iz Velike Britanije bilo je angažovano na toj teritoriji. Danas ih je na stotine širom sveta, navodi se u izveštaju.
Dalje se navodi da su u srcu ove industrije usko povezani interesi velikih kompanija, vojske i obaveštajnih službi. Ne manje od 14 privatnih kompanija tog tipa nalazi se u Herefordu, u blizini britanskog SAS-a, dok bar 46 kompanija zapošljava bivše pripadnike britanskih specijalnih snaga. Mnoge manje privatne vojne i bezbednosne kompanije sastoje se u potpunosti od bivših vojnika, a veće korporacije imaju bivše pripadnike vojske na ključnim pozicijama, kaže se u izveštaju ove organizacije.
„Privatne vojske besno vršljaju po Iraku i Avganistanu, ostavljajući za sobom trag kršenja ljudskih prava. Sada vidimo alarmantan porast broja plaćenika koji se bore na prvim linijama fronta u konfliktnim zonama širom sveta. ’Psi rata‘ su se vratili“, rekao je za Sputnjik Džon Hilari, izvršni direktor organizacije „War on Want“.
'Voluntary regulation for mercenaries? Yeah that should work from' @redpeppermag https://t.co/kdbKWui8IS pic.twitter.com/hPeVDyiSoS
— War on Want (@WarOnWant) February 3, 2016
„Predugo je dozvoljavano da ovaj mutni svet plaćenih revolveraša nekontrolisano raste. Vlada je podbacila dozvolivši da industrija sama određuje pravila. Samo bi obavezujuća regulativa rešila problem. Došao je trenutak da se ovim kompanijama zabrani poslovanje u konfliktnim zonama i da se okonča privatizacija rata“, poručio je Hilari.
Kompletan izveštaj možete pročitati OVDE.