Pored toga, podiže se niz objekata na arhipelazima Zemlja Franca Jozefa, Nova zemlja, Severna zemlja i Novosibirska ostrva.
Vojnici posebne arktičke motorizovane brigade Severne flote počeli su da se obučavaju da upravljaju neobičnim prevoznim sredstvima — sankama u koje su upregnuti jeleni i psi. Uče, takođe, kako da prežive u arktičkim uslovima, zbog čega su izvesno vreme proveli sa žiteljima Krajnjeg severa.
„Vojnici treba da umeju da prežive na Arktiku u svim vremenskim uslovima, da rade u najnepredvidivijim situacijama. Zbog toga je potrebno da umeju da koriste prevozno sredstvo koje imaju na raspolaganju i da dođu do hrane. Armija je tamo raspoređena ozbiljno i na dugi rok, tako da je sve ovo veoma važno“, ispričao je za radio Sputnjik politikolog, direktor Instituta za savremeni državni razvoj Dmitrij Solonikov.
Prema njegovom mišljenju, Rusija ima dosta potencijalnih protivnika u regionu, iako nije reč o vojnim akcijama.
„Direktan sukob na Arktiku sada se, naravno, ne planira, ali igra se ’igra pokazivanja mišića’. Pitanje je ko će i na koji način utvrditi ove ili one polarne teritorije. Zainteresovanih ovde ima prilično mnogo: to su i SAD, i Kanada, i Danska, i Švedska. Nijedna od ovih zemalja ne odustaje od dominacije u arktičkom regionu, ne samo ekonomske nego i vojne. Zbog toga Rusija nipošto ne treba da zaostaje za drugim zemljama koje su već prisutne na Arktiku. A pošto je naša teritorija tamo najveća, i naše prisustvo treba da bude maksimalno“, smatra Dmitrij Solonikov.