„Rusija i SAD su među pokretačima Bečke grupe, odnosno međunarodne grupe za podršku Siriji. Oni su usmereni na rezultat i čine sve što je moguće da bi ovaj susret bio uspešan“, izjavio je De Mistura.
Prema njegovim rečima, dolazak delegacije sirijske opozicije formirane u Rijadu u Ujedinjene nacije označiće zvanični početak pregovora „Ženeva tri“.
„Dolazak u zdanje UN i početak diskusije s nama jeste zvanični početak ženevskih pregovora“, rekao je De Mistura i dodao da UN to veoma cene.
Specijalni izaslanik UN nije želeo da komentariše dolazak glavnog predstavnika Visokog komiteta za pregovore sirijske opozicije, člana Armije islama Mohameda Aluša.
„U ovoj fazi ja sam posrednik u pregovorima. Ne procenjujem ljude koji sede preko puta mene za pregovaračkim stolom. Procenjujem ono što mi govori i ono što su spremni da pruže sirijskom narodu. Zbog toga ne razmatram ko predstavlja vladu, a ko predstavlja opoziciju“, rekao je De Mistura.
On je dodao da početak pregovora u Ženevi treba da prati diskusija o prekidu vatre u Siriji.
Prema rečima Misture, trajanje međusirijskih pregovora zavisi od želje i mogućnosti strana da učestvuju u susretu.
„Ako 11. februara postignemo, kako se nadam, nešto, ili ne postignemo, ja ću to razmatrati s međunarodnom grupom za podršku Siriji, a zatim i sa Savetom bezbednosti UN“.
Nema spornih pitanja između Moskve i Vašingtona
Moskva i Vašington praktično nemaju spornih pitanja u vezi sa međusirijskim pregovorima koji se održavaju u Ženevi, izjavio je zamenik ministra inostranih poslova Rusije Genadij Gatilov.
Prema njegovim rečima, trilateralni sastanak predstavnika Rusije, SAD i Ujedinjenih nacija o Siriji mogao bi da bude održan u Ženevi 2. februara.
Moskva će, rekao je Gatilov, nastaviti da insistira na tome da se Kurdi uključe u međusirijske pregovore, sa čime se, dodao je, slažu i Sjedinjene Američke Države.
Gatilov je, međutim, dodao da se protiv ove ideje zalaže Turska.