„Mora se priznati da krajnje nestabilna politička klima u Libiji omogućava grupama, sličnim DAEŠ-u, da utvrde svoje položaje“, izjavio je tokom brifinga predsednik Stejt departmenta Mark Toner.
Ipak, čak i nakon ovog priznanja Vašington nije napustio ideju vojnog rešenja konflikta. Kongres razmatra rezoluciju koja omogućava predsedniku Baraku Obami da iskoristi „svu neophodnu silu“ u datoj situaciji. To je izazvalo reakciju američkih medija koji su se sa sarkazmom prisetili obaranja Muamera Gadafija od strane snaga NATO-a 2011. godine, nakon čega se Libija pretvorila u haos. Neki su čak izjavljivali da potezi Vašingtona odražavaju psihologiju zločinca koji se vraća na mesto zločina.
Novinarka RT Gajane Čičakjan pokušala je da razjasni šta SAD konkretno planiraju. Ona je pitala predstavnika Stejt departmenta kolika je realna verovatnoća za novu vojnu akcije Vašingtona u Libiji. Na ovo je sledio više puta ponavljani odgovor.
„Administracija predsednika Obame predvidela je nešto slično kada je 2011. godine pomagala obaranje Gadafija?“, pitala je Čičakjan.
„Ne mislim da je 2011. godine DAEŠ već postojao. U svakom slučaju, ne u sadašnjem obliku… Mada, o tome se može diskutovati“, naveo je Toner.
Nakon Gadafija sukobljena plemena vode borbe i stvaraju haos koji koristi DAEŠ kako bi zauzeo sve nove i nove teritorije.
U novembru su američki vojnici uz pomoć vazdušnih napada uspeli da ubiju jednog od lidera terorista u Libiji. Prošle nedelje predstavnik Objedinjenog komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD general Džozef Danford rekao je da je Amerika spremna na „odlučnu vojnu akciju u Libiji“.