Izjavu predstavnika američkog Ministarstva finansija Adama Šubina da je Putin „oličenje korupcije“ Moskva je dočekala relativno suzdržano, uz komentar da je reč o neosnovanim optužbama koje ne zaslužuju odgovor.
Naknadno izjašnjavanje predstavnika Bele kuće, koji je izjavio da stav predstavnika Ministarstva finansija SAD odražava gledište administracije američkog predsednika, izazvalo je, međutim, ogorčenje Moskve, koja je zatražila od Vašingtona da razjasni ovu izjavu.
Kremlj smatra da optužbe koje stižu iz Amerike predstavljaju pripremu za predsedničke izbore u Rusiji 2018. godine i uvod u kampanju satanizacije Putina, koji pritom još nije odlučio ni da li će učestovati u njima.
Ruski predsednik je upoznat sa saopštenjima Vašingtona i smatra ih krajnje neprimerenim i neprihvatljivim, saopštio je Kremlj. Američko rukovodstvo, ipak, ima još vremena da razjasni izjavu koja je stigla iz Bele kuće.
Izjava za otkaz
Povodom izjave predstavnika američkog Ministarstva finansija da je Putin „oličenje korupcije“, kao i da je to odavno poznato američkim vlastima, portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je rekao da je reč o neosnovanim optužbama koje bacaju senku na sâmo Ministarstvo finansija SAD i zahtevaju dokaze.
Šef administracije Kremlja Sergej Ivanov nazvao je Šubinove ocene „tricama i kučinama“ koje ne treba ni komentarisati, dok ih je Državna duma Rusije nazvala „klevetom protiv Ruske Federacije“.
Nakon izjave portparola Bele kuće Džoša Ernesta da stav Ministarstva finansija SAD odražava viđenje administracije američkog predsednika, Kremlj je reagovao mnogo oštrije, ocenivši da je reč o izjavi bez presedana, sramnoj i uvredljivoj, i to ne samo s tačke gledišta bilateralnih odnosa.
„Izjavu mog kolege u Beloj kući smatramo neprihvatljivom, kako sa stanovišta zajedničke prakse međunarodnih odnosa tako i sa stanovišta bilateralnih rusko-američkih odnosa. Smatramo ovu izjavu sramnom i uvredljivom“, rekao je Dmitrij Peskov.
Portparol ruskog predsednika je dodao da bi on, da je izjavio nešto slično, momentalno dobio otkaz.
Peskov je, takođe, rekao da izjave američkih činovnika pogađaju najmanje sto miliona ljudi koji žive u Rusiji i podržavaju predsednika Putina.
Preuranjeno zahuktavanje za ruske izbore
Kao glavni uzrok ovakvih poruka iz Vašingtona Kremlj vidi pripremu za predsedničke izbore u Rusiji, koji će biti održani 2018. godine.
Namera Vašingtona jeste da akumulira negativan odnos prema aktuelnom šefu države kako bi se uticalo na tok buduće kampanje, izjavio je Peskov. Tema Rusije i tema Putina, prema njegovim rečima, već je u „unutrašnje-političkoj izbornoj igri samih SAD“, gde se utrkuju u kritici.
Podsećajući na to da SAD i ne znaju da li će se Putin uopšte kandidovati za novi mandat, Peskov je konstatovao da je „kampanja satanizacije (ruskog predsednika) već počela“. Sam Putin, kako kaže njegov portparol, još nije odlučio da li će učestvovati na izborima, a s izjavama iz Vašingtona je upoznat i smatra ih neprimerenim i neprihvatljivim.
Prema rečima Peskova, Moskva je spremna da čuje objašnjenje Vašingtona povodom izjave iz Bele kuće.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u petak je, u telefonskom razgovoru s američkim kolegom Džonom Kerijem, izrazio ogorčenje zbog „izmišljenih i bestidnih optužbi“ protiv ruskog rukovodstva koje su izrekli visokorangirani američki zvaničnici.
Diplomatija zasnovana na klevetama
Optužbe američke administracije na račun ruskog predsednika Vladimira Putina „apsurdne su i neprofesionalne“, smatra potpredsednik vašingtonskog političkog „Evroazija centra“ Erl Rasmusen.
„Smatram da je potpuno apsurdno i neprofesionalno da bilo koja administracija javno optužuje lidera države. A posebno da to čini u trenutku tako važnom za saradnju, kako bi se rešavala realna svetska pitanja za očuvanje globalne bezbednosti i stabilnosti“, rekao je Rasmusen.
Prema njegovom mišljenju, ovakvo ponašanje Bele kuće „nažalost predstavlja još jedan primer lošeg državnog rukovodstva i diplomatije“.
Rasmusen je posavetovao „Sjedinjenim Američkim Državama da u traganju za korupcijom pogledaju same sebe i svoje ’najbliže saveznike‘“.
„Šokiran sam onim što smo učinili, što smo podržali takve ciljane optužbe tokom ’zvanične‘ konferencije za novinare (u Beloj kući). Nemamo prava da javno iznosimo ovakve sramne optužbe, tim pre što sami nismo rešili svoje unutrašnje probleme. Sve to podseća na još jedan pogrešan i apsurdan pokušaj da se Putin diskredituje i da se destabilizuje situacija u Rusiji“, izjavio je Rasmusen.
Portparol Bele kuće Džoš Ernest rekao je da je za mogućnost uvođenja sankcija ruskom predsedniku, kao i za sankcije Rusiji, nadležno Ministarstvo finansija SAD.
Dobro obavešteni izvor u Vašingtonu rekao je kasnije za RIA Novosti da je intervju s Adamom Šubinom snimljen još na leto 2015. godine.