Neosnovane optužbe Ministarstva finansija SAD na račun Vladimira Putina bacaju senku na samo ministarstvo i zahtevaju dokaze, izjavio je Peskov.
„Ovo je zvanična optužba. Ona, kao prvo, svedoči o tome ko je za dirigentskim pultom, kao drugo, zahteva dokaze, zbog toga što iznošenje ovakvih optužbi od ustanove kao što je Ministarstvo finansija SAD, bez potkrepljivanja konkretnim dokazima, baca senku na samo ministarstvo“, naveo je Peskov.
Portparol ruskog predsednika je precizirao da u Kremlju neće zahtevati odgovarajuće dokaze od Ministarstva finansija SAD.
„Nećemo zahtevati dokaze od Ministarstva finansija SAD. Stvar je u tome da ako objave ovakvo zvanično saopštenje bez dokaza, onda to, ponavljam, baca senku na ugled samog ministarstva. A to nije naš zadatak – da zahtevamo dokaze, to je već zadatak tog ministarstva – da predstavi nekakve dokaze i da pokaže da iskazi zvaničnog predstavnika nisu kleveta“, naglasio je Peskov.
„Videli smo kako pomaže svojim prijateljima i bliskim savetnicima da se obogate i kako odvaja one koji nisu u kontaktu sa njegovim prijateljima koristeći državni kapital. Bilo da je reč o energetskom bogatstvu Rusije ili državnim ugovorima, on ih upućuje onima koji će, kako on misli, služiti njemu, a sve u koje sumnja udaljava od imovine. Za mene je to korupcija“, rekao je predstavnik Ministarstva finansija SAD.
Kako je za Bi–Bi–Si rekao portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov, optužbe američkih zvaničnika predstavljaju čistu izmišljotinu.
„Nijedno od tih pitanja u vezi sa umešanošću Putina u korupciju ne zahteva odgovor jer je reč o čistim izmišljotinama“, naveo je Peskov u okviru istog dokumentarnog filma.
To nije prvi put da SAD napadaju ruskog predsednika, ali ovo su prve optužbe za korupciju za koje ne postoje dokazi i koje su se čule iz usta predstavnika vlasti.
Slučaj Litvinjenko
Nedavno je u Velikoj Britaniji objavljen i izveštaj o rezultatima istrage uzroka smrti bivšeg saradnika Federalne službe bezbednosti Aleksandra Litvinjenka. U dokumentu se navodi da bi za njegovu smrt mogao da bude odgovoran Vladimir Putin.
„Cilj te političke narudžbine jeste lični napad na predsednika Rusije Vladimira Putina sa ciljem da se on politički izoluje na svetskoj sceni, a da se potom organizuje državni prevrat u Rusiji. Odluka britanskog suda je dobra potvrda da Zapad ne planira da prekine hibridni rat protiv Putina i Rusije“, naglasio je predsednik Građanske komore Rusije Sergej Markov.
Prema njegovim rečima, takva odluka britanskog suda nije ništa drugo nego politička narudžbina vlasti Velike Britanije.
Markov je naveo da su Litvinjenka, po svoj prilici, ubili „oni nelegalni trgovci oružjem sa kojima je pokušavao da radi kada su Boris Berezovski i britanske specijalne službe prestali da ga plaćaju“.