On tvrdi da će Vašington morati da se pripremi za novu realnost u kojoj SAD ne samo da nameću nove sankcije, već se od njih i brane, preneo je Rojters.
Osim toga, nedavne pretnje Pekinga o uvođenju ograničavajućih mera američkim kompanijama iz namenske industrije, koje prodaju oružje Tajvanu, ne bi trebalo da iznenade američko rukovodstvo, budući da sam Vašington takve sankcije primenjuje prema drugim državama godinama.
O potencijalnom uvođenju sankcija američkim kompanijama još krajem prošle godine govorio je zamenik ministra inostranih poslova Kine Čen Ceguan. „U cilju zaštite sopstvenih nacionalnih interesa, Kina je rešila da preduzme neophodne mere i uvede sankcije protiv kompanija koje isporučuju oružje Tajvanu“, rekao je on tada.
Prema rečima Harela, politika Pekinga je zapravo identična merama koje je preduzeo Vašington prema Iraku još pre pet godina kada je kompanijama za proizvodnju naoružanja dat ultimatum — prestanak isporuke oružja Iraku ili prestanak saradnje sa SAD. Većina kompanija se tada odlučila za saradnju sa SAD.
Bivši činovnik Stejt departmenta, specijalista upravo za pitanja sankcija, kaže da će sada američke kompanije biti bačene u sličnu vatru, te će morati da biraju između Kine i Tajvana. Poređenja radi, ekonomija Kine je 20 puta veća od tajvanske.
Pored toga, Kina je jedno od najvažnijih tržišta za američke gigante „Epl“ i „Masterkard“, s obzirom na to da se više od 10 odsto ukupnog poslovanja obavlja u toj zemlji.