Vojni eksperti, međutim, smatraju da je formiranje alijanse politička formalnost, posebno za Ukrajinu, a ima i onih koji ocenjuju da je ovaj savez sa vojnog stanovišta — čista komedija.
Jedinica tri zemlje, od kojih su samo Litvanija i Poljska članice NATO-a, imaće oko 4.000 vojnika. Predviđeno je da u ovaj sastav uđe oko 2.000 poljskih vojnika, 545 — ukrajinskih i 350 — litvanskih. Vojnici će biti raspoređeni u sve tri države, sedište će biti u poljskom gradu Lublin, a svaka zemlja će finansirati svoj kontingent. U sastav brigade ulazi glavni štab, tri pešadijska bataljona i specijalne jedinice.
Nova brigada bi trebalo da učestvuje u mirovnim misijama UN i da pomogne Ukrajini da unapredi svoje snage, a mogu da joj se pridruže i druge zemlje koje dobiju zajednički poziv tri države.
Razlog za sklapanje međunarodnog vojnog saveza je, kako se navodi, „zabrinutost zbog jačanja ruske vojne moći“. Ceremonija povodom osnivanja nove brigade održana je juče u Lubinu, a tom događaju prisustvovali su ministri odbrane sve tri zemlje: Juozas Olekas, Antoni Maćerevič i Stepan Poltrak. Poljski ministar odbrane je rekao da nova brigada treba da odvrati svakog ko bi mogao da ugrozi mir u regionu.
„Međunarodna brigada je znak, simbol i javni signal svakom ko hoće da podriva mir u Evropi. Brigada će u potpunosti biti operativna od 2017. godine“, dodao je Maćerevič.
Ministri odbrane tri zemlje dogovorili su formiranje ove brigade pod nazivom „LitPolUkrBrig“ još u septembru prošle godine u Varšavi, a planirano je da prva zajednička vojna vežba bude održana u narednih godinu dana. Litvanski ministar Olekas je rekao da će ovaj projekat omogućiti vojnicima da rade u jednom štabu, da učestvuju u zajedničkim vežbama, da se pripremaju za zajedničke međunarodne misije i da razmenjuju iskustva, kako bi učvrstili saradnju i poboljšali komunikaciju između oružanih snaga.
On je takođe uveren da će ovaj projekat pomoći ukrajinskoj vojsci da pripremi vojnike po standardima NATO-a, da unapredi komandu i kontrolne procedure i da aktivno učestvuje u saradnji u regionu i evroatlantskoj zoni. Po mišljenju ministra, on takođe daje mogućnost litvanskim i poljskim vojnicima da proučavaju dragoceno iskustvo ukrajinskih kolega.
Analitičari, međutim, ističu da takvi savezi imaju čisto politički karakter. „Ova struktura sigurno ne može da ima vojni značaj, već samo politički, posebno za Ukrajinu. Oni se spremaju da odbiju „rusku agresiju“. To je sa vojne tačke gledišta — čista komedija“, smatra zamenik direktora Instituta za političke i vojne analize Aleksandr Hramčihin.
Eksperti navode da nova jedinica tri zemlje ne planira da ratuje već da zadržava Rusiju. Prema njihovom mišljenju, pokušaj stvaranja takvih saveza i organizacija ima smisla samo ako te zemlje imaju zajedničke zadatke. U ovom slučaju se pre svega radi više o retorici i želji Poljske i Litvanije da podrže Ukrajinu, a prema rečima eksperata „govoriti o stvarnom ratovanju bilo bi neozbiljno“. Ipak, teoretski jedinica bi mogla da bude poslata na jugoistok Ukrajine, u Donbas, ali tada se postavlja pitanje — kakvu bi ulogu ona tamo mogla da ima?Ukrajina želi da oslobodi Donbas. Poljaci i Litvanci ne žele da ratuju, a Ukrajinci hoće da oni ratuju za njih. Međutim, govoriti o ozbiljnom učešću nije moguće, naročito zbog toga što su u tim akcijama moguće žrtve u redovima „LitPolUkrBrig“, smatraju stručnjaci. Samim tim, ocenjuju eksperti, nova jedinica tri države će biti ograničena na vršenje simulativnih vežbi.