Savezne pokrajine se oporavljaju od dve odvojene krize. Jedna je problem izbeglica, koji je nastao kad se milion ljudi slilo u Nemačku iz ratom zahvaćenih zemalja kao što su Sirija, Irak i Avganistan. Drugi su građani EU koji traže državne beneficije u Nemačkoj, koje koštaju zemlju 650 miliona dolara godišnje. Savezne pokrajine kažu da sistem ne može da izdrži toliku lavinu zahteva.
Izvršni direktor institucije nemačkih gradova i opština Gerd Landsberg rekao je da je Savezni sud omogućio građanima EU da zatraže socijalnu pomoć nakon kratkotrajnog boravka, što uništava sistem.
„Svet je bacio na nas ogromnu lavinu troškova. Za lokalne vlasti ova praksa ima dramatične posledice.“
Savezni socijalni sud je presudio da migranti u EU mogu dobiti socijalnu pomoć u Nemačkoj nakon šest meseci. U Nemačkoj je socijalna pomoć veća od plate prosečnog radnika u industriji u najsiromašnijim zemljama EU.
UK finds Germany, NL etc want to block immigrants from benefits too. But may not be enuf to stop Brexit https://t.co/ZxcNPLuzLh
— Matt Steinglass (@mattsteinglass) January 18, 2016
Zloupotreba koristi
Sukob dolazi jer se savezne pokrajine već ruše pod teretom finansiranja privremenih skloništa za izbeglice, za šta kažu da je gurnulo državnu službu do tačke kolapsa.
Upravitelji nemačkih saveznih pokrajina se bore da održe korak sa procesom registracije i deportacije zbog decenija rezanja budžeta u njihovoj državnoj službi, a to je ostavilo sistem nemoćnim da se izbori sa prilivom preko milion izbeglica.
Poslednji red za socijalna davanja za građane EU odražava slučaj britanskog premijera Dejvida Kamerona koji se sprema za pregovore o članstvu Britanije u EU. On poziva da se uskrate koristi građanima EU koji rade u Britaniji sve dok ne budu imali četiri godine boravka u toj zemlji.
Ovo je naišlo na otpor mnogih zemalja EU. Međutim, negodovanja od strane nemačkih pokrajina — i njihovo upozorenje na društveni kolaps — moglo bi biti kec u Kameronovom rukavu kad dođe vreme za pregovore na samitu EU u februaru.
Nemačka je prošle godine rešila da ograniči svoje blagostanje u nastojanju da se spreči zloupotreba beneficija. U to vreme, nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer rekao je novinarima:
„Sloboda kretanja je nezaobilazan element evropske integracije, koje smo u potpunosti podržali. Ali mi ne smemo zatvarati oči pred problemima vezanim za njega.“