Krajnji desničari pripisuju „islamskim osvajačima“ porast kriminala.
Grupa nosi naziv po skandinavskom bogu rata i smrti. Osnovana je krajem 2015. godine u gradu Kemi, na severu zemlje, nedaleko od granice sa Švedskom koju prelaze migranti i izbeglice. Od tada se broj njenih pristalica proširio na druga mesta. Prema finskom listu „Karjalan heili“, grupa ima oko 500 članova širom zemlje, a na Fejsbuk stranici ima 7.600 simpatizera.
„Našli smo se u situaciji u kojoj se sreću mnoge kulture. To je izazvalo strah i zabrinutost. Počeli smo da okupljamo mnogo ljudi“, rekao je jedan od organizatora antimigrantskih skupova finskom dnevnom listu Amulehti.
„Najveći problem je bio kada smo na Fejsbuku saznali da novi tražioci azila ulaze u osnovne škole u potrazi za devojčicama“, prenosi njegovo objašnjenje ovaj list.
Finska Vlada je zabrinuta zbog pojave grupe koju podržavaju krajnji desničari i neonacistički simpatizeri.
„Ulične patrole imaju ekstremistički karakter. To ne povećava bezbednost“, izjavio je finski ministar unutrašnjih poslova Peteri Orpo. „Volonteri nemaju prava da koriste silu“, objasnio je na nacionalnoj televiziji.
„Svako ima pravo da se brani ako je napadnut“, odgovorili su članovi „Odinovih vojnika“.
Finska policija je saopštila da su se seksualni napadi u ovoj zemlji udvostručili, sa 75 na 147 u poslednja četiri meseca 2015. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne godine, ali nije saopštila koje nacionalnosti su napadači.
Finska pokušava da smanji broj izbeglica koje stižu u ovu zemlju iz Nemačke preko Baltičkog mora sprovođenjem strože kontrole identiteta.
Finska nije jedina nordijska zemlja koja pokušava da zaustavi priliv izbeglica. Danska je pojačala kontrolu na južnoj granici sa Nemačkom i donela zakon po kome će se izbeglicama oduzimati predmeti od vrednosti po dolasku u zemlju.
Susedna Švedska je saopštila da država više nema kapacitet da primi izbeglice i najavila da će da pojača graničnu kontrolu prvi put posle 1950. godine. Na putevima koji vode u zemlju početkom 2016. godine biće uvedene kontrole dokumenata, poručila je švedska Vlada, koja radi na projektu zakona kojim će biti omogućeno zatvaranje mosta ka Danskoj u izuzetnim slučajevima.
U ovakvim okolnostima krajnje desničarske grupe stiču popularnost. Prema poslednjim anketama, tri od pet stanovnika Evropske unije je izjavilo da ne želi migrante koji dolaze van kontinenta. Nemački antiislamski pokret Pegida iz Drezdena jedan je od pokreta čije pristalice su protiv migracije, iako njegov uticaj još uvek nije veliki.
Antiimigrantski pokret „Švedske demokrate“ dobija na snazi u Švedskoj, iako ga lokalni mediji opisuju kao „ksenofobičan“ i „rasistički“.