Imamo se čime ponositi. Pokrenut je finansijski mehanizam Instrumenta podrške projektima Arktičkog saveta, postignut je dogovor o osnivanju Arktičkog foruma obalske straže, uspostavljen je dijalog na liniji viših finansijskih organa arktičkih država, radi se na pripremi sporazuma o međunarodnoj naučnoj saradnji na Arktiku. Osnivanje Arktičkog ekonomskog saveta ima za cilj uspešno rešavanje aktuelnih zadataka regiona.
Zajednički napori arktičkih država u formiranju i realizaciji, pozitivne, objedinjavajuće agende usmerene na budućnost umnogome su postali mogući zahvaljujući stvaralačkoj delatnosti Arktičkog saveta — unikatnog foruma u kojem nema podela na „klubove“. Odluke u njegovim okvirima se donose konsenzusom, uzimajući u obzir osnovne interese svih zemalja Arktika. Uvereni smo da iskustvo Arktičkog saveta može biti uspešno iskorišćeno i u drugim regionima sveta.
Rusija je uvek smatrala Arktik teritorijom dijaloga sa međusobnim poštovanjem. Sigurni smo da posedujemo sve potrebne uslove za njegovo unapređivanje — međunarodno pravo jasno određuje prava kako priobalnih, tako i i drugih država. Čvrsto smo privrženi civilizovanom, pregovaračkom rešavanju svih spornih pitanja. Nadamo se da će opasnost od suprotstavljenih pristupa, uključujući „uvođenje“ napetosti spolja, razumeti i kolege iz Arktičkog saveta. Očigledno da se efikasna rešenja pitanja očuvanja unikatne arktičke prirode, povećanja blagostanja stanovnika krajnjeg severa, uključujući autohtono stanovništvo, odgovornog korišćenja bogatih prirodnih resursa na dobrobit svih arktičkih država mogu pronaći samo na osnovu istinskog partnerstva.
U vezi sa tim zadovoljni smo što je u političkoj deklaraciji ministarskog sastanka Arktičkog saveta u aprilu ove godine u Kanadi potvrđena privrženost naših zemalja stabilnosti i konstruktivnoj saradnji, traženju kolektivnih odgovora na zajedničke izazove i zajedničko korišćenje novih mogućnosti.
Otvoreni smo za zajedničku realizaciju velikih projekata u regionu, uključujući Arktičku zonu Ruske Federacije. Radi se, između ostalog, o razvoju naftnih polja, o korišćenju Severnog morskog puta kao kritički važne trase za tranzit tereta između Azije i Evrope, o razvoju industrije, transportne i turističke infrastrukture. Nakon toga, polazimo od toga da domaćinsko osvajanje Arktika treba da se odvija uz uzimanje u obzir najstrožih ekoloških zahteva i uz uvažavanje ljudi koji žive u tom regionu i tradicionalnog načina života autohtonih naroda.
Sa zadovoljstvom konstatujemo da su prvi važni koraci u tom pravcu već napravljeni. Zaključen je sporazum u sferi spremnosti i reagovanja na zagađivanje mora naftom na Arktiku. Doneti su okvirni plan saradnje u sferi upozoravanja o zagađivanju naftom primorskih rejona Arktika tokom nafto–gasne delatnosti i moreplovstva i strateški plan za morsku akvatoriju Arktika, koji treba da obezbedi zaštitu arktičkog ekosistema. Nastavljaju se aktivni radovi usmereni na očuvanje biodiverziteta.
Arktičke države snose posebnu odgovornost za situaciju u regionu. Zajedno sa tim, obezbeđivanje održivog razvoja Arktika, pre svega rešavanje problema transregionalnog karaktera, predviđa i učešće drugih međunarodnih igrača.
Uspešan primer zajedničkih napora je učešće arktičkih i vanregionalnih zemalja u realizaciji Okvirnog dokumenta Arktičkog saveta o akcijama za smanjenje emisije crnog ugljenika i metana u kontekstu zajedničkih napora na traženju optimalnih odgovora na pitanje o problemu globalnog zagrevanja. Takve forme međunarodne saradnje u regionu treba aktivno podsticati.
Rusija će i dalje da daje puni doprinos jačanju uzajamno korisnog i ravnopravnog partnerstva u regionu i njegovom širenju na nove oblasti međunarodnih odnosa. Arktik je naša kuća i naša je direktna obaveza da ga sačuvamo za sadašnja i buduća pokolenja.