Da bi vlada opstala, potrebno je da je podrži većina od ukupnog broja, odnosno 41 poslanik, a vladajuća većina ima 44 poslanika, od kojih su pet iz SDP-a, manje članice vladajuće koalicije.
Podgorička „Pobjeda“ saznaje da je deo poslanika Evropskog parlamenta predvođenih partijom Zelenih preporučio Pozitivnoj Crnoj Gori da glasa za poverenje Đukanovićevom kabinetu, između ostalog i zbog straha od rastućeg uticaja Rusije.
To je, prema informacijama tog lista, jasno saopšteno izaslaniku predsednika Pozitivne CG i političkom direktoru te stranke Aleksandru Ražnatoviću koji je protekla tri dana boravio na konsultacijama u Briselu.
Konačnu odluku o poverenju Đukanoviću Pozitivna CG bi trebalo da donese danas na sednici Glavnog odbora stranke.
Kao razloge zbog kojih bi Pozitivna CG trebalo da podrži vladu deo evropskih parlamentarca je naveo potencijalnu opasnost od destabilizacije države, nastavak borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, potpunu primenu izbornog zakonodavstva i, što je ključno, nastavak NATO i evropskih integracija.
U zvaničnoj izjavi, čija puna verzija je objavljena na sajtu Pozitivne CG, kopredsednica partije Zelenih i evropska poslanica Rebeka Herms indirektno je pozvala Pozitivnu da glasa za vladu, ali uz određene uslove.
„U trenutnoj situaciju, gledano iz Brisela i Strazbura, postoji zabrinutost od destabilizacije političke situacije u Crnoj Gori. Smatram da kolege iz Pozitivne imaju dobar razlog da misle o tome kako glasati u situaciji koju imamo. Mislim da bi uslovi za podršku Vladi zaista trebalo da slede jasne zahteve u borbi protiv korupcije, neselektivni pristup u borbi protiv korupcije, fer uslove za izbore i, ako u vladi ima ljudi koji su pod sumnjom za korupcije u izborima, onda oni ne bi trebalo da ostanu u sedećim mesecima na svojim pozicijama“, navela je Herms.
Hermsova takođe smatra da bi moguća povratna informacija koja bi nastala usled snažnog uticaja Kremlja u Crnoj Gori trebalo da bude deo razmišljanja, upozoravajući time na reakciju Rusije u slučaju pada vlade koja je dobila pozivnicu za NATO.
U Pozitivnoj, kako se navodi, ne kriju da im je jako bitan stav partnera iz Evropskog parlamenta, imajući u vidu činjenicu da pripadaju istorodnim partijama koje baštine iste programske ciljeve i vrednosti.
Socijaldemokratska partija neće podržati vladu zbog, kako je saopštio lider te stranke i aktuelni predsednik Parlamenta Ranko Krivokapić, rušenja parlamentarnog dijaloga.
O tome je u petak jednoglasno odlučio Glavni odbor SDP-a, a razlog tome je, kažu, i sprečavanja postupka smirivanja političke krize u Crnoj Gori.
Krivokapić je novinarima rekao da SDP duži niz godina „ima teške ocene o radu Vlade“.
Upitan da li će, ako Vlada dobije poverenje, podneti ostavku na mesto predsednika Skupštine, i šta će biti sa ministrima u Vladi, Krivokapić je kazao da je Vlada već izgubila izborni legitimitet.
Crnogorski reditelj Blagota Eraković kaže da ako se bitne stvari u Crnoj Gori ne poslože u ovoj godini, ona može biti gora nego 1918.
Eraković pojašnjava da su bitne stvari država i odnos države prema svemu što mora da ispunjava.
„Dakle, da se definiše odnos Skupština—Vlada, Vlada—ministarstva, svi zajedno — Crkva… To će biti veliki izazovi. U tome može mnogo da pomogne učlanjenje Crne Gore u NATO, ukoliko bi NATO imao obavezu da nas u ovoj godini primi u članstvo. Ako budu odugovlačili, onda će biti teško“, kazao je Eraković, preneli su podgorički mediji.
On smatra i da su „Crnogorci neverovatan narod, koji nikada ne uči na svojim greškama“.
Eraković je, govoreći o Krivokapiću, za „Vikend novine“, rekao da lider SDP-a hoće da pokaže pred svetom i Evropom nekakav demokratski kapacitet, da mu je svejedno hoće li biti sa prijateljem ili neprijateljem.
„Jedno je razgovarati, a drugo biti s nekim. Što je njemu trebalo da u Podgorici bude sa (liderom Nove Andrijom) Mandićem? Ako hoće vlast, neka se bori na drugačiji način“, poručuje Eraković, koji smatra da je reforma DPS-a neminovna, pogotovo nakon hapšenja Svetozara Marovića, koji je drugi čovek te stranke.