On je u intervjuu bečkom dnevniku „Prese“ kazao da bi „bregzit“ bio najveći akt samoizabrane izolacije u poslednjih pet vekova britanske istorije.
„Dobili bi pet godina haosa i konfuzije. Ekonomija bi pretrpela veliku štetu, i to bi bio najveći poklon ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i tzv. Islamskoj državi (DAEŠ-u), ako bi počelo rasformiranje demokratskog centra Zapada. Umesto evropeizacije Balkana dobili bi balkanizaciju Evrope“, podvukao je Mekšejn.
Mekšejn je kritikovao britanskog premijera Dejvida Kamerona ističući da je zemlju doveo do ambisa iz čisto partijskopolitičkih razloga.
On je ukazao da su konzervativci pod pritiskom zbog rasta popularnosti populističkog UKIP-a, a istovremeno torijevci su u protekle dve decenije postali tako evroskeptični da je Kameron verovao da nije imao izbor nego da popusti zahtevu za raspisivanjem referenduma.
Istovremeno je kritikovao i EU ocenivši da Unija ima problem zbog slabog političkog rukovodstva bez hrabrosti i vizija.
„Ekonomija se guši pravilima, socijalno partnerstvo ne funkcioniše, nedostaju investicije u infrastrukturu i budućnost. Nedostaje hrabrost da se građanima kaže da nema prosperiteta iza zatvorenih granica“, poručio je Mekšejn.
On je upozorio da bi tesan rezultat na referendumu o EU bio košmar, jer bi samo produbio podele, a i Škotska ne bi prihvatila „ne“.
Prema njegovim rečima, presudno na referendum može uticati ako se privreda jasno izjasni za ostanak u EU, i proevropski tabor bude predvodila inspirišuća ličnost.
„Britanci uobičajeno donose odluke pragmatično sudeći po sopstvenoj materijalnoj dobiti“, kazao je bivši državni sekretar u vladi Tonija Blera.