Potpredsednik ruske vlade Jurij Trutnev pozvao je na početak pregovora sa kupcima iz Kine, kojima bi, kako je rekao, trebalo postaviti pitanje: „Da li bi možda vama bilo zgodnije da kupujete dijamante u Vladivostoku, a ne u Antverpenu (gde se takođe nalazi velika berza)?“.
Kako kaže, s obzirom da vlada veliko interesovanje, u ruskom dalekoistočnom gradu Vladivostoku će ove godine biti otvorena berza dijamanata.
Predsednik ruske grupe kompanija „Karat“, koja se bavi proizvodnjom brilijanata Konstantin Bunjin je, komentarišući ovu izjavu, za kinesku redakciju Sputnjika rekao da je potrebno vreme za uspostavljanje carinskih ispostava i usaglašavanje carinskih dažbina, ali da bitno je da se ovo pitanje razmatra na nivou ruske vlade.
Bunjin najavljuje saradnju berzi u Vladivostoku i Šangaju.
„Sa njima treba usaglašavati detalje, jer drugog partnera u Kini nema, jer je berza jedina institucija zadužena za uvoz proizvoda od dijamanta“, rekao je on.
On se nada da će vlada u Pekingu imati sluha za ovaj projekat, s obzirom da aktivnost vladinih struktura u Kini znači veoma mnogo.
„Recimo, uz podršku vlade je berza zlata u Šangaju bila registrovana za šest meseci, dok je Šangajska berza dijamanata proradila za samo devet meseci“, nastavlja Bunjin.
Zamenik ministra finansija Aleksej Moisejev je na marginama Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku rekao da će ruske vlasti pažljivo proučiti iskustva šangajske berze.
On kaže da veliku pažnju ruskih ekonomista privlači mehanizam „jedan šalter za sve“, koji omogućava da se na jednom mestu reše sva pitanja povodom izvoza i uvoza dijamanata.
Potražnja za dijamantima, kao i za nekim drugim vrstama luksuzne robe u Kini, trenutno opada. Važnu ulogu u tome ima i rat protiv korupcije koji je proglasio Peking.
Međutim, prema mišljenju analitičara, za pet do deset godina će potražnja u Kini rasti brže nego u ostatku sveta. Prema aktuelnim podacima, kineski udeo na svetskom tržištu dijamanata iznosi oko 13 odsto.