Predstavnici nemačke parlamentarne opozicije više puta su ukazivali na brojne „grehe“ Erdogana, naglašavajući da rat protiv Kurda, hapšenje novinara i isporučivanje oružja teroristima DAEŠ-a (takozvane Islamske države) daju dovoljno osnova da se odustane od ideje bliske saradnje s Turskom, piše list.
Članove vladajuće koalicije ovakva saopštenja ne čude.
„Da, Erdogan progoni Kurde i ne poštuje slobodu govora — u ovom zdanju niko nema sumnje u vezi s tim“, izjavio je Karl-Hajnc Bruner, član Socijal-demokratske partije Nemačke na redovnom zasedanju Bundestaga.
Bez obzira na to Tursku, isto kao i Saudijsku Arabiju, nemačka Vlada posmatra kao svojevrsne „faktore stabilnosti“ u bliskoistočnom regionu.
Nemačka insistira na tome da održavanje partnerskih odnosa s ovim zemljama ostaje jedinstveni način za suprotstavljanje terorizmu i za rešavanje problema izbeglica, navodi „Dojče vele“.
Postoji, međutim, i drugi razlog za saradnju Nemačke s ovim zemljama, čiji politički kurs podriva osnove evropskih vrednosti.
Prema rečima nemačkog stručnjaka za spoljnu politiku, poslanika Hrišćansko-demokratskog saveza Roderiha Kizevetera, Nemačka pokušava učvršćivanjem veza s Turskom i Saudijskom Arabijom da osigura da situaciju u bliskoistočnom regionu, koja spada u sferu evropskih interesa, ne kontrolišu države kao što su Rusija i Iran.