Iako se očekivalo da će evropski komesar Johanes Han morati da ubeđuje makedonskog premijera Nikolu Gruevskog da podnese ostavku, on je to ipak učinio uoči Hanovog dolaska u Skoplje, u skladu sa sporazumom iz Pržina.
Predsednik Parlamenta Trajko Veljanoski potvrdio je da je ostavka stigla u Sobranje, ali je dodao da sednica na kojoj bi ona trebalo da bude razmatrana još nije zakazana. Njeno odražavanje, kaže Veljanoski, zavisi od toga kada će biti završeni razgovori evropskog komesara sa liderima četiri najuticajnije političke partije u toj zemlji — Nikolom Gruevskim, Zoranom Zaevom, Ali Ahmetijem i Menduhom Tačijem.
Prema proceduri, kada na zasedanju bude usvojena ostavka Gruevskog, predsednik države treba da da mandat novom premijeru koji će zatim sastaviti prelaznu vladu, a izbori bi trebalo da budu održani 24. aprila. Međutim, prema rečima makedonskog novinara Milenka Nedelkovskog, neće sve ići tako glatko.
„Poslednjih nedelja stvorio se vakuum, jer je opozicija uz podršku stranih ambasada stvorila klimu da premijer podnese ostavku, ali da se izbori odlože do leta ili jeseni. Dakle, cilj im bio je da obezvlaste Gurevskog, a da država u tom vakuumu ne može da funkcioniše“, tvrdi Nedelkovski.
Odlaganje izbora traže i nevladine organizacije koje su u četvrtak tim povodom pisale evropskom komesaru Johanesu Hanu, koji pokušava da sa liderima najuticajnijih partija reši političku krizu u Makedoniji. Nedelkovski kaže da će opozicija odlaganjem izbora naneti štetu državi, ali ne i partiji VMRO–DPNE Nikole Gruevskog.
„Partija Gruevskog će izbore dobiti kada god da se oni održe. Odlaganjem izbora gubi Makedonija jer će postati nefunkcionalna država, nemoćna da se suprotstavi prolećnom naletu migranata sa Bliskog istoka. Nefunkcionalna država ne može da se štiti i postaje problem za region, pa i EU. Zato mislim da će Han insistirati da se izbori održe po planu, u aprilu“, objašnjava Nedelkovski.
Pavle Trajanov, poslanik u Sobranju i predsednik makedonske Demokratske alijanse, međutim, ne misli da će ostavka premijera Gruevskog dodatno destabilizovati državu. On za Sputnjik kaže da su institucije stabilne, da nema socijalnih protesta kao ni međuetničkih problema. Prema njegovim rečima, datum izbora još je neizvestan.
„O tome lideri relevantnih političkih partija pregovaraju sa Hanom, ali će izborni datum verovatno biti odložen za 5. jun. Za sada, imaćemo vladu u ostavci do izbora tehničke vlade koja će organizovati izborni proces“, navodi Trajanov.
Evropski komesar za proširenje Johanes Han insistiraće na sprovođenju suštinskih reformi, smatra Trajanov, sa akcentom na organizaciji fer i demokratskih izbora. Prema njegovim rečima, Han će se baviti i pitanjima slobode medija i spornog biračkog spiska koji ima, prema navodima opozicije, 300.000 glasača više nego što treba.
Inače, Makedonija je nekada slovila za državu posvećenu približavanju EU, reformama i poboljšanju međuetničkih odnosa. Danas je njen status kandidata za članstvo u toj organizaciji ugrožen.
Godinu za nama obeležila je duboka politička nestabilnost u toj zemlji, afera sa prisluškivanjem, sukobi u Kumanovu i problem džihadista, kao i migrantska kriza. Prema godišnjem izvještaju Evropske komisije o napretku te države, objavljenom u novembru 2015, ona je nazadovala na ključnim poljima demokratije, pravne države i slobode medija.