U utorak u Donbas su stigla dvojica Francuza — političar, lider pokreta „Moja zemlja Francuska“ Žak Klosterman i Žoze-Žan Buske, pravnik zadužen za ljudska prava. Oni sprovode monitoring situacije, između ostalog, štete koju je ukrajinska armija nanela infrastrukturi ove regije.
Klosterman za Sputnjik kaže da je za njega bilo važno da dođe u Donbas jer se u njegovoj zemlji ova tema više ne pominje.
„Zaprepašćeni smo razmerama razaranja i ne samo strateških objekata poput mostova i puteva, nego i javnih ustanova. Čak i zgrade koje nemaju nikakav strateški značaj — manastiri, crkve, groblja, kuće — uništeni su na okrutan način, i to izaziva pravi šok. Jedan od stambenih objekata je bio granatiran 42 puta“, kaže Klosterman.
Komentarišući raspoloženje meštana, Klosterman kaže da oni uglavnom insistiraju na tome da ih ukrajinska vlada „ostavi na miru“.
„Živeli smo dobro, želimo i dalje da govorimo ruski, zato što sebe smatramo Rusima“, prenosi Francuz poruke stanovnika Donbasa.
Prema rečima francuskog političara, hici se čuju uglavnom tokom noći, ali misija OEBS-a nadgleda situaciju samo tokom dana, zato nema ko da zabeleži noćna kršenja primirja.
Lokalni stanovnici kažu da se dešava da ukrajinski vojnici tenkovima uđu u grad i počnu da pucaju na sve živo. Pritom, vojnici su često pijani.
„Imamo utisak da situacija sa ukrajinskom armijom ponekad izmiče kontroli“, nastavlja Klosterman.
Francuski političar smatra da Donbas poštuje mirovni sporazum iz Minska. Klosterman želi da ekipe francuskih medija dođu na Donbas i da se uvere kakva je zapravo situacija.
„Porodice sa decom žive u podrumima. Videli smo cele gradove koji nemaju grejanje. Ljudi žive u veoma teškim uslovima i kažu da su još živi samo zahvaljujući humanitarnoj pomoći koju Donbasu šalje Rusija“, poručuje on.
„Zaista ne razumem kada francuske javne ličnosti poput Bernara Anrija Levija stoje na Majdanu pored pripadnika nacističkog dobrovoljačkog puka ’Azov‘, a da pritom ne dolaze da vide kakvo je stanje u Donbasu. Uzgred, vojnici koje sam sreo u Donbasu nisu nikakvi teroristi ili militanti. Oni se bore za svoje ideje i otadžbinu“, zaključuje Klosterman.