Ruski vicepremijer za odbrambenu industriju Dmitrij Rogozin ranije je izjavio da je Rusija spremna da isporuči Srbiji bilo koje naoružanje čiji izvoz nije zabranjen, ali da realne potrebe i mogućnosti treba da utvrde stručnjaci obeju zemalja.
On je, takođe, predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću poklonio maketu raketnog sistema S-300.
„Mislim da nije u interesu regiona da bude u igri između SAD i Rusije u duhu hladnog rata. To nije konstruktivan pristup regionu“, odgovorio je Rods na pitanje o odnosu Vašingtona prema ruskom predlogu Srbiji.
On je dodao da zemlje regiona same treba da donose odluke o svojoj budućnosti, uključujući i članstvo u NATO-u.
Prema njegovim rečima, SAD su spremne da s Rusijom razmotre problem protivraketne odbrane u Evropi i da dokažu da ovaj sistem nije usmeren protiv nje.
„Ključni momenat u tome jeste to što Rusija pretpostavlja da ovaj sistem preti njoj. Mi smatramo da smo spremni da pokažemo i tehnički i drugim sredstvima da smo ozbiljno uznemireni zbog pretnje od zemalja kao što su Iran i Severna Koreja“, izjavio je Rods.
„Otvoreni smo za razgovor o tome“, dodao je on.
Rods je, takođe, rekao da SAD ne nameravaju da biraju članove sirijske opozicije u pregovorima s predsednikom te bliskoistočne zemlje Bašarom el Asadom.
„Ne želimo sami da biramo pregovarače iz redova opozicije. Naprotiv, želimo da damo opoziciji mogućnost da odredi najreprezentativnije pregovarače“, rekao je Rods.