„Ne mogu danas da stojim pred vama i da kažem da će to uspeti. Ali znam kako to može da uspe“, rekao je Keri u Vašingtonu.
„Ako to bude teško, potrebne su dobre namere Rusije, Irana i svih igrača kako bi se realizovala Ženevska deklaracija koja poziva da na stvaranje prelazne vlade jedinstva (u Siriji)“, dodao je državni sekretar.
On je takođe rekao da je izuzetno dostignuće činjenica da su Saudijska Arabija i Iran pristali da učestvuju u rešavanju sirijske krize i ponovio da su Rijad i Teheran dali uverenja da njihove nedavne nesuglasice neće uticati na rešavanje sirijskog pitanja.
Keri je, takođe, rekao da SAD na jesen planiraju da u Njujorku, u okviru Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, organizuju samit o pomoći izbeglicama u svetu.
Nastupajući na Nacionalnom univerzitetu odbrane, državni sekretar SAD je rekao da će ovaj samit biti posvećen jačanju humanitarnih napora, uključujući finansijske operacije za ukazivanje pomoći izbeglicama.
On je precizirao da tema skupa neće biti samo izbeglice iz Sirije nego i milioni drugih širom sveta. Keri je dodao da SAD nameravaju da prošire program prijema izbeglica iz El Salvadora, Gvatemale i Hondurasa.
Iranski nuklearni sporazum
Govoreći o iranskom nuklearnom sporazumu, američki državni sekretar je rekao da će implementacija tog dokumenta početi u narednih nekoliko dana.
Prema njegovim rečima, strane će pristupiti implementaciji „ubrzo, moguće u narednih nekoliko dana“.
Keri je dodao da je Iran objavio da je reaktor u Araku prestao da radi u skladu sa sporazumom koji je Iran potpisao sa „šestorkom“ međunarodnih pregovarača u julu prošle godine, a koji podrazumeva da Iran odustane od razvijanja nuklearnog oružja u zamenu za ukidanje međunarodnih sankcija.
„Baš juče ministar inostranih poslova Irana me je informisao o tome da plutonijumski reaktor više ne radi i da će u narednih nekoliko sati biti zaliven betonom i uništen“, rekao je Keri.