Francuska je povisila ton prema Rusiji pred novu rundu pregovora o Siriji, 25. januara u Ženevi.
Ministar spoljnih poslova Loran Fabijus primio je u Parizu predstavnika sirijske opozicije, bivšeg premijera Rijada Hidžaba, koja bi uskoro trebalo da se nađe za pregovaračkim stolom sa predstavnicima sirijskog režima.
„Razgovarali smi o apsolutnoj neophodnosti da Sirija i Rusija prekinu vojne operacije protiv civila, posebno u gradu Madaja i drugim koji su okupirani od režimskih snaga“, rekao je Fabijus novinarima posle susreta.
U gradu u kome se nalaze pobunjenici protiv Asada vlada složena humanitarna situacija. Sirijska vlada je pustila da se do grada probije humanitarni konvoj Ujedinjenih nacija i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Fabijus je ponovio poziciju Francuske da Bašar el Asad mora da ode, na kojoj je insistirao i 19. decembra u Ujedinjenim nacijama, kada je usvojena rezolucija 2254 koja predviđa političku tranziciju u Siriji.
„Treba, naravno, pregovarati sa Damaskom“, precizirao je francuski šef diplomatije, „ali prethodno treba da se zaustavi bombardovanje“, rekao je Fabijus.
„Kažu da Rusi treba da prestanu da bombarduju, ali u istoriji je uvek bilo bombardovanja tokom pregovora, to nije argument“, kaže za Sputnjik Kristijan Šeno, novinar radija Frans enter i bivši talac organizacije Islamska vojska u Iraku. Fabijusovu izjavu, smatra francuski novinar, treba shvatiti kao retoriku čiji je smisao odmeravanje snaga pred konferenciju u Ženevi.
„Francuska nema veliki manevarski prostor u Siriji, povremeno bombarduje, ali oni koji se pitaju su Putin, Rusi i Amerikanci. Francuzi su skrajnuti. Zato pokušavamo da se naš glas čuje pred svaki veliki međunarodni skup o Siriji, ali on je prilično neubedljiv. Svako pokušava da gura svoje pione“, kaže francuski novinar.
„Pariz zna da sudbina Sirije zavisi od Rusije i Irana, Evropska unija je u ovoj krizi marginalizovana“, kaže za Sputnjik Žan Mark Iluz, dugogodišnji dopisnik francuske televizije sa Bliskog istoka i iz Vašingtona.
Francuska zvanično podržava „umerenu opoziciju“, ali je pitanje ko zapravo čini ovu opoziciju.
Francuska i druge zapadne zemlje vrše pritisak na različite frakcije da se ujedine i zajedno nastupe u Ženevi. Rusija, međutim, smatra da u nju ne smeju da budu uključene radikalne islamističke formacije.
„Problem je da li postoji jedna opozicija ili više njih. Znamo da je sada vode islamisti i radikalne grupe. Oni koji se smatraju ’umerenim‘, koji su u Istambulu, još uvek imaju tvrdu poziciju, ali je ona teško održiva jer nemaju veliki uticaj“, objašnjava Šeno.
Rišar Labevijer, bivši glavni urednik Radio frans enternasionala, kaže da je Francuska ignorisala opoziciju unutar Sirije koja je želela dijalog sa Asadom, poput Komiteta za nacionalnu koordinaciju.
„Jedina opozicija koju Francuska priznaje je opozicija koju većinom podržava i finansira Katar i sirijski ogranak Muslimanske braće. Ona deluje u Nemačkoj, Velikoj Britaniji i SAD sa ciljem da sruši režim“, kaže ovaj dobar poznavalac bliskoistočnih kretanja.
Pažnja je, smatra Labevijer, usmerena na Madaj zato što žele da situaciju u ovom gradu prenesu na čitav sukob, kako bi dokazali da je odgovornost za građanski rat isključivo na Asadovom režimu.
„Ne čujemo mnogo od Fabijusa o hrišćanskim selima koja su masakrirana, o šiitskim i alavitskim gradovima koji su uništeni. Ne govori se o akcijama Saudijske Arabije u Jemenu, čija avijacija je na putu da razruši jednu od najsiromašnijih zemalja na svetu. Francuska traži od Rusije da prekine vojne operacije, iako su saudijski, američki i francuski udari neefikasni i ne ciljaju grupe poput Nusra fronta i Al Kaide u Siriji i Iraku“, objašnjava ovaj novinar.
Optužbe da Rusija učestvuje u vojnim operacijama protiv civila, koje je Fabijus izneo u razgovoru sa novinarima, treba uzeti sa rezervom, kaže Labevijer, jer je njihov izvor — Sirijska opservatorija za ljudska prava — sporan.
„U pitanju je lažna nevladina organizacija koju vode ljudi bliski Muslimanskoj braći. Zapadni novinari preuzimaju njihova saopštenja kao papagaji, jer malo redakcija ima reportere na terenu. Prenose ih bez komentara i upozorenja. Toliko o ozbiljnosti rada zapadnih novinara“, kaže on.
Rusija je u međuvremenu demantovala da su civili meta njenih akcija u Siriji.