Britanija bi trebalo da se izjasni o ostanku u Uniji na referendumu do kraja 2017. godine, a Kameron pokušava da sa Unijom pregovara o pitanjima koja najviše smetaju Britancima. Jedno od najspornijih pitanja su beneficije radnicima koji dolaze iz drugih zemalja EU.
„Verujemo da se ova pitanja mogu rešiti, razgovori idu dobro. Teški su, ali uz dobru volju svih strana ovi pregovori se mogu privesti kraju, a zatim ćemo imati referendum“, rekao je Kameron posle sastanka sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Bavarskoj.
Najnovija anketa javnog mnjenja agencije ORB pokazuje da će se većina onih Britanaca koji znaju kako će glasati opredeliti za izlazak iz EU, što Britaniju čini zemljom sa najizraženijim evroskepticizmom od svih članica EU.
Kameron je prethodno u autorskom tekstu objavljenom u nemačkom listu „Bild“ apelovao na Nemačku da mu pomogne da postigne dogovor o reformama koje su potrebne kako bi se izbegao izlazak Britanije iz Unije.
„Podrška našem članstvu godinama pada. Zato pregovaram o promenama koja će ublažiti zamerke Britanaca“, napisao je Kameron.
Kameron želi da Unija smanji birokratiju i prenese više ovlašćenja sa Brisela na zemlje članice. On takođe želi garancije da će Britanija biti zaštićena od veće političke integracije i ekonomskih odluka članica evrozone, što za sada nije sporno.
Ključna sporna tačka je to što Kameron želi da ukine beneficije za migrante iz drugih članica EU tokom prve četiri godine boravka u Britaniji. To, po mišljenju članica Unije, narušava princip nediskriminacije i slobode kretanja između zemalja EU.
Nemačka kancelarka Angela Merkel uglavnom podržava poziciju Britanije, ali naglašava i da se o „fundamentalnim postignućima EU integracije“ ne može raspravljati.
Kameron kaže da i Britanija veruje u princip slobode kretanja za radnike Unije, ali želi da spreči da pridošlice uzimaju socijalna davanja pre nego što doprinesu sistemu socijalne pomoći.