Dve godine posle „Evromajdana“ situacija u Ukrajini se nije poboljšala, navodi list. Bivši predsednik Viktor Janukovič, koji je bio optužen za sve nesreće, prognan je, ali čini se da je zemlja daleko od izlaska iz krize.
List upozorava da ukrajinski oligarsi nastavljaju da skupljaju snagu, finansiraju privatne armije, a ako nisu zadovoljni nekim zakonom, šalju naoružane grupe da okupiraju fabrike.
Ukrajinskog ministra Arsenija Jacenjuka redovno optužuju da radi u dosluhu s kriminalnim strukturama i spekulantima.
U sve većem metežu svako navodi vodu na svoju vodenicu, piše autor.
Princip mirnog rešavanja nesuglasica trajao je samo godinu dana, pre nego što je partija Julije Timošenko zatražila održavanje novih izbora. A bivši predsednik Gruzije Mihail Sakašvili će se verovatno potruditi da iskoristi sopstvenu „antikorupcionašku“ kampanju kako bi se našao na čelu vlade, piše list.
„Mnogi građani koji su protestovali na Majdanu za reforme u zemlji strahuju da bi sve moglo da se završi isto kao i posle ’narandžaste revolucije’ 2004. godine – zemlja će ogreznuti u blatu starog sistema“, piše u tekstu.
Ekonomija Ukrajine, koja je potpuno zavisna od milijardi koje joj daje Međunarodni monetarni fond, pala je prošle godine za 10 odsto.
Najgore Ukrajinu tek čeka, a politička nestabilnost je poslednje što ta zemlja može da dozvoli sebi u ovoj situaciji, smatra autor.
Prema njegovom mišljenju, ako Zapad želi da njegov novac prestane da se troši uzalud, biće prinuđen da pojača svoj pritisak na Kijev.