Iz Studentske kancelarije ističu da su odlučili da se obrate diplomatskim predstavnicima kao relevantnim faktorima u Bosni i Hercegovini kako bi izrazili neslaganje sa, kako navode, još jednom u nizu sramnih odluka Ustavnog suda BiH.
Napominjući da je Dan Republike Srpske ustanovljen Zakonom o praznicima Republike Srpske, studenti ocenjuju da je odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike, koji za srpski narod predstavlja temelj opstanka i uzajamnog poštovanja u BiH, direktno mešanje u nadležnosti Republike Srpske, čime se referendum nameće kao jedina preostala mogućnost.
„Mi, nove generacije mladih, svesni činjenice da budući odnosi u regionu zavise od nas i vodeći se evropskim vrednostima različitosti i tolerancije, smatramo da svaki narod ima pravo na negovanje svoje kulture, običaja i značajnih događaja iz njegove istorije, čime želimo iskazati volju srpskoga naroda da neguje sopstveno kulturno nasleđe i značajne istorijske događaje“, ističe se u otvorenom pismu.
Potpisnici su poručili da uvažavanje volje srpskog naroda jeste preduslov opstanka Republike Srpske u ovim ustavnim okvirima, ali i stub zajedničkog života i mira sa ostalim narodima i etničkim grupama.
„Poštovanje ljudskih prava i građanskih sloboda, te prihvatanje obaveza koje su entiteti na sebe preuzeli nakon međunarodnog ugovora u Dejtonu, jeste glavni preduslov normalnog suživota svih naroda u BiH“, navodi se u pismu.
Studenti napominju da nije prvi put da se na ovakav način narušavaju volja i sloboda srpskog naroda, podsećajući na odluku Ustavnog suda BiH iz 2006. godine o neustavnosti grba i himne Republike Srpske.
Neven Đenadija, koordinator kancelarije „Studenti za istinu“, kaže da je razlog slanja tog pisma taj što studenti smatraju da su ambasadori kao članovi Saveta za sprovođenje i nadgledanje mira u BiH relevantan faktor po tom pitanju.
„Mi smo i u ovoj kampanji identifikovali diplomatski kor kao važnu instancu. Pošto smo mi neformalna grupa, ne očekujemo nikakvu javnu reakciju ili odgovor, jer nismo u rangu zvanične diplomatije, ali znamo da će neko to da pročita i da vidi slike koje smo u pismu poslali“, ističe Đenadija.
On kaže da su studenti ambasadorima poslali slike institucija i kulturnog nasleđa Republike Srpske.
„Slike institucija Republike Srpske smo poslali da se vidi državotvorni karakter, a slike kulturnog nasleđa da se vidi tradicija našeg naroda na ovim prostorima, ali i kultura drugih naroda koji žive u Republici Srpskoj. Na taj način šaljemo poruku da smo kao mladi ljudi spremni da poštujemo sebe i uvažavamo druge koji žive zajedno sa nama. Takvu poruku nažalost nismo dobili od Ustavnog suda“, naglašava Đenadija.
On je rekao da su studenti poslali pismo svim ambasadama u Bosni i Hercegovini, na adrese ukupno 42 diplomatska predstavništva, plus ambasadoru Izraela na nerezidencijalnoj osnovi.
Pisma sa slikama koja su poslata ambasadama u BiH potpisali su srpski studenti iz Istočnog Sarajeva, Banjaluke, Kosovske Mitrovice, Beograda, Novog Sada, Beča, Podgorice, Niša i Bijeljine.