Prema navodima iz Ambasade, od 2.400 crnogorskih državljana koji moraju napustiti Nemačku, njih 420 nema putne isprave.
U Ambasadi ne raspolažu podatkom koliko naših državljana, kojima je odbijen zahtev za azil, čeka na deportaciju.
„Ali, u principu, svih 2.400 navedenih moraju napustiti Nemačku. Neki su već otišli dobrovoljno“, kažu u Ambasadi i pojašnjavaju da su savezne pokrajine nadležne za vraćanje odbijenih azilanata iz Nemačke.
Dodaju i da će broj crnogorskih podnosilaca zahteva za azil verovatno biti značajno smanjen ove godine, jer je Crna Gora proglašena sigurnom zemljom porekla.
Generalna sekretarka Saveza crnogorskih asocijacija Nemačke Emira M. Ličina kaže za „Pobjedu“ da je „enorman“ broj izbeglica, koji je 2015. pristigao u Nemačku, prisilio vlasti te zemlje na donošenje različitih mera kako bi se broj tražilaca azila smanjio.
„Posledica toga je opadanje ukupnog broja i procentualnog udela aspiranata iz balkanskih zemalja. Sada izbeglice iz Sirije čine više od polovine ukupnog broja“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, „proglašenje Crne Gore, Albanije i Kosova zemljama sigurnog porekla verovatno je najvažnija pravna inovacija u 2015. godini koja se tiče građana ovih zemalja, jer nemačkim vlastima omogućava brzu deportaciju tražilaca azila iz tih država“.
To znači da je osobama iz ovih zemalja, sa pravnog aspekta, ograničeno pravo na azil u Nemačkoj. Uspostavljanje registracionih centara, uvođenje opcije distribucije materijalne pomoći umesto dodele finansijskih sredstava migrantima sa Balkana i oštrija pravila za spajanje porodice. S druge strane, kako kaže Ličina, imaju za cilj „eliminaciju“ i smanjenje lažnih azilanata. Ona tvrdi i da su te mere smanjile broj migranata sa Balkana na samo oko deset odsto od početnog broja zahteva za azil u Nemačkoj.