U optužnici se navodi da Zdravko Marinić (56), uz bosansko-hercegovačko ima i hrvatsko državljanstvo, a da stanuje u Slavonskom Brodu, prenosi Hina.
U optužnici objavljenoj u Sarajevu piše da je Marinić od marta do jula 1992. najpre bio komandant vojne policije 101. brigade HVO, a potom i koordinator vojne i civilne policije u Bosanskom Brodu, pri čemu je bio zadužen za logore i zatočeničke objekte u policijskoj stanici, na fudbalskom stadionu i u nekadašnjoj robnoj kući.
U optužnici se navodi da je Marinić lično i sa drugim pripadnicima vojne policije zapovedao i podsticao na ubistva, nezakonito zatočenje civila i njihovo zlostavljanje.
Navedeno je da je na taj način smrtno stradao veći broj civila srpske nacionalnosti, kao i da Marinić nije učinio ništa kako bi kaznio odgovorne, iako je znao za počinjene zločine.
Podignuta optužnica za ratne zločine u Doboju i Tesliću
Tužilaštvo BiH podiglo je danas optužnicu protiv Milana Ninkovića (72), bivšeg člana Predsedništva BiH Borislava Paravca (72), Andrije Bjeloševića (61) i Milana Savića (63), za ratne zločine počinjene na području Doboja i Teslića.
Radi se o najvišim zvaničnicima vlasti bosanskih Srba na području Doboja 1992. i 1993. godine.
Ninković je bio član Kriznog štaba Srpske opštine Doboj, Paravac predsednik Kriznog štaba Srpske opštine Doboj, Bjelošević načelnik Centra stanice bezbednosti (CSB) Doboj i član Kriznog štaba, a Savić zamenik načelnika CSB-a, preneli su mediji u BiH.
Prema navodima optužnice, oni se terete da su od maja 1992. do kraja 1993. godine, zajedno sa vojnim, policijskim i paravojnim formacijama pod kontrolom struktura tadašnje Srpske autonomne oblasti Severna Bosna u Doboju, učestvovali u napadu i progonu više hiljada civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Doboja i Teslića.