„On se tereti da je 1992. godine u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubio tri zarobljenika srpske nacionalnosti“, rekao je Grubješić.
Advokat Toma Fila, međutim, kaže da je optužnica protiv Orića farsa, kao i da će, ako ona uopšte bude realizovana, presuda biti oslobađajuća.
„To je klasična farsa jer nisu mogli da stanu na pola puta. Preuzeli su krivično gonjenje od Banjaluke i ništa povodom toga nisu preduzeli godinama. Kada je Orić, po poternici Srbije, uhapšen, oni su se setili toga i Švajcarska ih je podsetila da imaju prednost u hapšenju u odnosu na druge države“, rekao je Fila.
Fila podseća da dosad nije bilo nijedne presude za zločine nad Srbima u BiH.
„Nažalost, svaka od bivših država — BiH, Hrvatska, Srbija i Kosovo — trebalo je da doživi svoju katarzu. Međutim, katarzu je doživela samo Srbija, koja je optužila sve svoje ljude za ratne zločine. To nisu uradile ni Hrvatska, ni BiH, ni bilo ko drugi“, zaključuje advokat.
Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva, optužnica je podignuta nakon višemesečne istrage koja je sprovedena u saradnji sa Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske, prenosi Tanjug.
Optužnicom je obuhvaćen i Sabahudin Muhić, kojem se, kao i Oriću, na teret stavlja da je tokom rata na području Srebrenice postupao protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevske konvencije.
U optužnici se navodi da su optuženi tokom 1992. u selima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti.
Optužnica je upućena na potvrđivanje Sudu BiH, prenela je Hina.
Orić je tokom rata u BiH bio zapovednik 28. divizije Armije BiH, koja je delovala na širem srebreničkom području.
Protiv njega je zbog ratnih zločina vođen i postupak po optužnici koja je podignuta pred Haškim tribunalom, koji ga je oslobodio krivice.
Zločini u selima Zalazje, Lolići i Kunjerac tom optužnicom nisu bili obuhvaćeni, a istragu protiv Orića zbog toga je odvojeno otvorilo Tužilaštvo za ratne zločine Srbije.
Po međunarodnoj poternici, koju su zbog te istrage raspisale srpske vlasti, Orić je uhapšen u Švajcarskoj 10. juna.
Nakon što su i Srbija i BiH od Švajcarske zatražile njegovo izručenje, Orić je 26. juna predat u nadležnost bosansko-hercegovačkog državnog Tužilaštva, koje je tada potvrdilo kako se protiv njega istraga vodi i u Sarajevu.
Orić je od tada u BiH — oduzete su mu putne isprave i izrečena zabrana napuštanja zemlje, uz ograničenje kretanja samo na Sarajevski i Zeničko-dobojski kanton.
Inače, Tužilaštvo BiH je najavilo da će u istom krivičnom predmetu, prema kojem je optužnica podignuta protiv Orića i Muhića, uputiti zahtev Švajcarskoj za izručenje Elfete Veseli, koja je osumnjičena da je tokom 1992. počinila ratni zločin protiv civilnog stanovništva, odnosno ubistvo maloletnog dečaka srpske nacionalnosti.