Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potvrdio je danas pisanje Sputnjika da postoji plan o rušenju vlasti u Republici Srpskoj. On je izjavio da je informisan da postoji plan za rušenje aktuelne vlasti u Republici Srpskoj kroz rušenje vlasti predsednika Srpske Milorada Dodika, ističući da je te informacije saznao u razgovorima sa stranim diplomatama.
Srpski predsednik je rekao da su mu diplomate otvoreno rekle da se nešto dešava i da postoji tendencija da Republika Srpska bude stavljena pred svršen čin — da prihvati apsolutno sve što joj se bude sugerisalo ili će njene nadležnosti i dalje biti smanjivane uz učešće Ustavnog suda BiH. On je upozorio da ništa neće biti kako treba ukoliko opozicioni politički blok ne shvati da je ugroženost Srpske velika.
„Direktive za rušenje Srpske dolaze iz međunarodne zajednice, a sprovode se iz Federacije BiH. Sličan scenario imala je i Srbija u slučaju Slobodana Miloševića“, rekao je Nikolić, napominjući da se u velikoj meri dešava ono što je korišćeno u obračunu sa Srbijom u slučaju Miloševića — personalizuje se problem, pa se kaže da će sve biti dobro ako ode Dodik.
„Pažnja Srbije usmerena je na Republiku Srpsku bez ikakve želje da se svađa sa onima koji nisu taj entitet“, izjavio je predsednik Srbije.
Na pitanje ko želi da sruši Republiku Srpsku i zašto, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da postoji kontinuitet negativnog odnosa prema Republici Srpskoj koji treba da se „isprazni“ od nadležnosti.
„RS se stalno drži u fokusu nestabilnosti i krivice, i to se ponavlja. Sada se ponovo nakon sedam, osam godina, nakon našeg dokazivanja da možemo da budemo potpuno suvereni u ostvarivanju naših prava, opozicija u RS, pres svega SDS, na nivou Bosne i Hercegovine, zajednički prihvatila da radi ono što su do sada radili Federacija i Bošnjaci, potpuno afirmišući na taj način politiku Bakira Izetbegovića, ranije njegovog oca Alije Izetbegovića, na krilima međunarodne zajednice koja želi da problematizuju RS kao kriminalnu organizaciju, i koja želi da stvori atmosferu da je u RS stanje nestabilno“, rekao je predsednik RS za Sputnjik.
Objašnjavajući koji je motiv opozicije za to Dodik kaže da ona želi da prikaže da su organi BiH nadređeni organima RS, što nije tačno, jer Dejtonski sporazum poznaje isključivo nadležnosti entiteta.
„Opozicija hoće da se prikaže kao kooperativna na podaničkom novu, što jasno pokazuje da postoji i široki front napada na institucije RS i njene nadležnosti, putem već oprobanih i poznatih metoda — kriminalizacije, spinovanja i iznošenja neistina iznova i iznova“, navodi Dodik.
Kao glavni motiv takvog ponašanja opozicije predsednik RS vidi u želji njenih pripadnika da imaju mandate jer ne mogu da se suprotstave nijednom trećerazrednom međunarodnom službeniku.
„Oni po svojoj političkoj dimenziji nemaju mogućnost da artikulišu svoj politički stav. Njihovi politički stavovi su stavovi referenata iz stranih ambasada“, tvrdi predsednik RS.
On dodaje da je uprkos svemu RS pokazala da je stabilna jer je usvojila budžet i pokazala svoju ekonomsku snagu. Redovno izmiruje svoje međunarodne obaveze, a bruto dug u domaćoj proizvodnji je oko 50 odsto.
„U svakom slučaju, postoji namera da se pravi loša predstava o RS, ali mi ostajemo i opstajemo. RS će ostati, neće biti nikakvih dramatičnih promena u njenom sastavu. Za to postoji pre svega volja njenog naroda i, naravno, odlučnost vlasti u RS“, siguran je on.
Dodik dodaje i da se ne odustaje, uprkos pritiscima i pretnjama, od referendumom o Sudu i Tužilaštvu BiH, navodeći da su završene određena faze na nivou pravosuđa, kao i da to treba da bude potvrđeno i objavljeno u Službenom glasniku.
„Referendum koji smo ranije planirali i procedure koje se ostvaruju idu svojom dinamikom. Pokušavaju da referendum prikažu kao antidejtonsku aktivnost, a on je baziran na stvarima kojih inače nema u Dejtonu. Pravosuđe u Bosni i Hercegovini nije predviđeno Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Visoki predstavnik BiH duži niz godina spekuliše sa međunarodnim pravom, pogrešno ga tumači i koristi svoju poziciju i moć da prezentuje stanje u BiH zemljama koje to lako prihvataju, bez uvida u pravo stanje stvari, kako bi zaštitio svoju poziciju“, tvrdi Dodik.
Predsednik RS je siguran da će vreme kad će sve odluke visokog predstavnika BiH morati da budu revidirane, jer su neodržive, protivne međunarodnom pravu i Ustavu Bosne i Hercegovine i jer su protiv volje naroda.
„Na nivou BiH mogu da se uvoditi nove nadležnosti isključivo sporazumom strana, a te strane su definisane Dejtonom i to su Republika Srpska i Federacija. Dakle, Bosna i Hercegovina nije strana, ona je neka izvedenica, ona je nešto što može biti, a ne mora biti. Ona je ono koliko se te dve strane dogovore i ništa drugo“, zaključuje Dodik.