„Kongres i administracija (predsednika SAD Baraka) Obame treba zajednički da se založe za dodatnu ekonomsku pomoć u vrednosti od dve do pet milijardi dolara.
Istovremeno, Vašington treba da se potrudi da ubedi Evropsku uniju da preduzme sličan korak kako bi ukupan iznos pomoći bio 10 milijardi dolara. To je minimalna vrednost podrške koja bi ukrajinskoj Vladi obezbedila manevarski prostor. Ako budžetska ograničenja to ne dozvoljavaju, važno je da SAD i EU nađu makar pet milijardi dolara, što je minimalan iznos za održanje nezavisne Ukrajine“, napisali su Džon Herbst, Stiven Pajfer i Vilijam Tejlor.
Prema mišljenju diplomata, dodatna pomoć će omogućiti da Kijev nastavi započete reforme i da se suprotstavi ruskoj kampanji „ekonomske sabotaže“. Tri do četiri miliona dolara koje će Ukrajina dobiti sledeće godine od SAD i Evropske unije neće biti dovoljno toj zemlji, smatraju bivši ambasadori.
Herbst, Pajfer i Tejlor priznaju da je aktuelno ukrajinsko rukovodstvo daleko od savršenog, ali su ipak uvereni da postoje naznake pozitivnog kretanja te zemlje.
Iako SAD dosad nisu dovoljno učinile da „Majdan“ uspe, navode diplomate, to se može ispraviti jer krediti uz direktnu budžetsku podršku „predstavljaju provereno sredstvo pomoći mladim demokratijama“, uvereni su autori teksta koji podsećaju na pomoć Poljskoj devedesetih godina.