Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu u razgovoru za Sputnjik kaže da je bez svake sumnje događaj koji je obeležio 2015. godinu otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja Srbije i Evropske unije.
— Ovo je uspeh svih prethodnih vlada od 2000. do danas, ali su ključnih pomaci u odnosima sa Prištinom i regionalnoj saradnji zasluga premijera Aleksandra Vučića. I oni su bili ključni u otvaranju prvih poglavlja.
Otvoreno je Poglavlje 35 o Kosovu. Može li ga Srbija zatvoriti, a da ne prizna Kosovo?
— Važeći Ustav jasno kaže da je Kosovo i Metohija deo Srbije. Dalje, ne postoji nijedan dokument, nije bilo ijednog razgovora na kome je od Srbije traženo da prizna Kosovo zarad ulaska u EU. Normalizacija odnosa Prištine i Beograda je nešto drugo, to ne znači priznanje Kosova, već da Srbi i Albanci na Kosovu i Metohiji mogu normalno i mirno da žive. Pregovori sa Prištinom jesu teški, biće još teži, to nije sporno i na to smo spremni. Srbiji je izuzetno važno da se konačno formira Zajednica srpskih opština, to je dogovoreno i na tome insistiramo. Ova Vlada svakako neće priznati Kosovo.
Projekcija Vlade je da će Srbija do 2020. uspeti da ispuni sve uslove EU za članstvo. Da li je to preambiciozno, s obzirom da je drugim državama trebalo mnogo više vremena?
— Pet godina nije malo, ali neke zemlje su za mnogo manje vremena završile pregovore i postale članice EU. Mi smo već dosta uradili na usklađivanju naših i evropskih propisa. Sad sve zavisi od nas, koliko će nam trebati da jednom mudrom i pametnom politikom uskladimo naše standarde sa standardima EU. Ali ne idemo u EU da bismo samo prepisali zakone, evropske direktive i pravila. Ne, idemo u EU zbog građana Srbije, njihovog boljeg života. Jer za nas danas i pored svih problema ne postoji bolja organizacija od EU.
Može li da nam se desiti da zbog tog cilja (EU) izgubimo nešto od nacionalnih interesa (Kosovo), a da na kraju ostanemo „kratkih rukava“ jer EU ne želi proširenje?
— Nema nijednog razloga da se plašimo ulaska u EU, niti da ćemo ulaskom u EU izgubiti svoje nacionalne interese. Srbija se ne plaši EU i u EU ćemo ući sa svim svojim tradicionalnim vrednostima, jer ima Evropa o čemu da uči od nas. U EU ćemo ući sa ćirilicom i tako treba da bude.
Da li možemo da pretpostavimo u kakvu EU ćemo ući s obzirom da je činjenica da je u krizi i da će morati da se menja?
— Čitav svet se menja, pa i EU. Sve zemlje ulaze i izlaze iz krize, turbulencije su ogromne. Kad je teško, svako pokaže one najbolje i one najlošije strane. Tako je kriza sa migrantima pokazala sve manjkavost sistema EU, kao što je sa druge strane pokazano jedno divno lice Srbije. Ponosna sam na naše građane koji su pokazali jedan domaćinski i ljudski odnos prema migrantima. Jer ako neko zna nevolje tih ljudi, onda smo to svakako mi. Ne znam kako će EU izgledati 2020, ali znam da će Srbija 2020. biti modernija, efikasnija, sigurnija, pristojnija. Građani će na kraju, na referendumu, reći hoće li ili neće u EU, onakvu kakva ona bude 2020.
Nastavak intervjua za Zoranom Mihajlović biće objavljen tokom novogodišnjih praznika