Mišljenja su podeljena — dok se neke političke partije nadaju izborima na svim nivoima, druge tu „ništa ne bi dirale“.
Zoran Babić, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije, jedan je od najglasnijih zagovornika vanrednih parlamentarnih izbora, a kao glavni argument navodi ekonomičnost.
„Te izbore ćemo obaviti po gotovo istim troškovima uz lokalne i pokrajinske, pa nećemo stvarati dodatne troškove za budžet i građane Srbije. Neophodno je da objedinimo izbore i da građani kažu šta misle o svakoj od naših politika i o našem delovanju, a da nakon toga svi zajedno zasučemo rukave i krenemo da radimo u interesu građana“, kaže Babić za Sputnjik.
Rezultate izbora za vlast u Vojvodini i na lokalu, kaže, ne želi da prognozira.
„Očekujem da ljudi u Srbiji masovno izađu na izbore i da se tu izmere iskrenost, poštenje i rezultati. Očekujem da mere i biraju između zalaganja Aleksandra Vučića, koji traži marljivost od svojih saradnika i građana, i učinkovitosti Bojana Pajtića, koji po dvadesetak dana ne dolazi na posao“, kaže Babić.
Prema rečima Đorđa Milićevića, šefa poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, ta stranka smatra da je rad Vlade prepoznat i priznat ne samo od strane građana, već i od strane međunarodnih predstavnika i institucija, te da nema razloga za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
„Ciljevi i načela proklamovani u ekspozeu predsednika Vlade u potpunosti se ostvaruju, pa mislimo da hrabre i uspešne reformske poteze ne treba prekidati vanrednim parlamentarnim izborima, jer bismo izgubili dragoceno vreme. SPS o tome ne odlučuje, kao ni o eventualnoj rekonstrukciji Vlade. Ta odluka je na premijeru i mi ćemo je poštovati kakva god da bude“, objašnjava Milićević za Sputnjik.
Iako misli da je vreme da Demokratska stranka ode sa vlasti u Vojvodini, Milićević kaže da će SPS o predizbornim koalicijama u severnoj srpskoj pokrajini i na lokalu razgovarati kada ti izbori budu raspisani.
„Smatramo da vodimo ozbiljnu i odgovornu politiku, bez obzira na to da li se nalazimo u vlasti ili opoziciji u nekim lokalnim sredinama, i da građani taj doprinos prepoznaju. SPS je sa svojim predizbornim koalicionim partnerima PUPS–om i JS–om i ranije dobijao veliku podršku građana na lokalnim i pokrajinskim izborima i verujemo da će tako biti i ubuduće“, kaže šef poslaničke grupe socijalista.
I Balint Pastor, šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije, smatra da su vanredni parlamentarni izbori suvišni, jer je vladajuća većina u republici stabilna.
„Mislimo da bi trebalo nastaviti rad na održanju stabilnosti države i društva, a to je moguće jedino ako nema većih političkih turbulencija. Stabilnost i uređenost institucija cene i strani investitori i zato verujemo da, ukoliko ne bude nekih vanrednih okolnosti na političkoj sceni Srbije, nema potrebe za vanrednim parlamentarnim izborima“, kaže Pastor čija je partija na republičkom nivou u savezu sa SNS–om, a u Vojvodini sa Demokratskom strankom i Ligom socijaldemokrata Vojvodine.
Kao pobednika lokalnih i pokrajinskih izbora Pastor vidi SNS.
„Ono što je za nas mnogo bitnije je da kao stranka mađarske nacionalne manjine postignemo dobar rezultat u opštinama u kojima naša zajednica tradicionalno živi. Kao i do sada, na pokrajinskim i lokalnim izborima nastupaćemo samostalno, a nadamo se podršci birača jer smo pokušavali da budemo glas razuma, pošteni i principijelni, i mislim da što se toga tiče imamo i rezultate“, kaže Pastor za Sputnjik.
Marko Đurišić, šef poslaničke grupe „Boris Tadić“, čiji su članovi Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju i Zeleni Srbije, ubeđen je da će vanredni izbori za republički parlament biti održani zajedno sa lokalnim i izborima u Vojvodini.
„Mislim da je to jedini način, pre svega za vladajuću stranku, da pokuša da popravi rezultat na lokalnim i pokrajinskim izborima, i da iskoristi priliku i odvrati pažnju građana od problema sa kojima se svakodnevno suočava zbog nesposobne Vlade. Vladajuća stranka je uljuljkana istraživanjima prema kojima navodno imaju podršku građana veću od 50 posto i kada se otvore glasačke kutije biće neprijatno iznenađeni osvojenim brojem glasova“, tvrdi Đuričić za Sputnjik.
On veruje da će na predstojećim izborima opozicione stranke, uključujući SDS, napraviti mnogo bolji rezultat nego što to prognoziraju istraživanja javnog mnjenja.
„Ono što građani očekuju je da postoji alternativa vlasti. Mi smo svesni da sami ne možemo da budemo alternativa, pa smo počeli da pravimo opozicioni blok. Taj proces nije završen, gledaćemo da sa svim srodnim strankama do izbora napravimo dogovore i da zajedno nastupimo, kako bismo posle izbora bili u poziciji da formiramo vlast“, kaže Đuričić.