Evropske zemlje i SAD su u 2015. godini vodile agresivnu spoljnu politiku, koja se može uporediti s fenomenom međunarodnog varvarstva koji je bio rasprostranjen u vreme Drugog svetskog rata, smatra Kaningem.
„Sedamdeset godina posle pobede nad fašizmom u Evropi ponovo počinje borba protiv varvarstva. I danas su ostale države-izrodi i države-sponzori terorizma. Rusija je zemlja koja nastavlja svim snagama da se bori protiv degradacije (svetske zajednice) do nivoa međunarodnog varvarstva“, piše analitičar u tekstu za Raša tudej.
Prema mišljenju Kaningema, ključni događaji u 2015. godini su bili sirijska kriza i, kao njena posledica, talas migracije koji je zapljusnuo Evropu, kao i početak vojno-vazdušne kampanje Rusije u Siriji, koja je dovela do promene u dinamici sukoba.
„Unutrašnja napetost u Evropskoj uniji, izazvana migracionom krizom, preti da razori osnovna načela bloka, na primer slobodu kretanja građana koju omogućava Šengenski sporazum. Gorka ironija migracione krize u Evropi je u tome što je većina potencijalnih imigranata došla iz ratom zahvaćene Sirije. Sukob u Siriji, koji je prouzrokovao migracionu krizu, počeo je usled nezakonitog uplitanja EU u politiku arapske zemlje“, naglašava Kaningem.
Analitičar smatra da većinu naoružanih grupa u Siriji čine inostrani plaćenici koji ispovedaju načela radikalnog islamizma, povezanog s međunarodnim terorističkim organizacijama kao što su Al Kaida i DAEŠ (takozvana Islamska država).
Kaningem navodi da ruska vojna intervencija menja dinamiku razvoja krize, jer je Rusija jedina zemlja koja može da vodi vojne operacije u Siriji legitimno.
„Za tri meseca ruske vojno-vazdušne operacije gubici koje su pretrpeli antivladini ustanici u Siriji su veći nego posle 16 meseci bombardovanja koalicije koju predvode SAD. To je zbog toga što Rusija radi blisko sarađujući sa sirijskom armijom, koja je u ovom trenutku postigla suštinski napredak u kopnenoj operaciji“, piše Kaningem.