U anketi je učestvovalo 76 ljudi, a među njima su bili zamenik generalnog sekretara NATO-a Aleksandar Veršbou, bivši predsednik Svetske banke Pol Vulfovic, bivši premijer i šef diplomatije Švedske Karl Bilt, kao i ambasadori šest zemalja u Evropskoj uniji. Na pitanja su odgovarali anonimno.
Prema podacima ankete 53 odsto učesnika, odnosno 40 ljudi je reklo da smatra da je najbolji način borbe protiv DAEŠ-a (takozvana Islamska država) – saradnja s Rusijom i Iranom u diplomatskom rešavanju sirijske krize.
Prepuštanje arapskim zemljama rešavanja ovog problema najbolje je prema mišljenju 18,4 odsto učesnika ankete, dok je 16 odsto njih izjavio da je najbolji način za borbu protiv DAEŠ-a kopnena operacija NATO-a u Siriji.
Dvanaest odsto učesnika ankete smatra da je dovoljno pojačati vazdušne napade, a samo jedan čovek je predložio da se odustane od borbe protiv terorizma na Bliskom istoku.
„Neusaglašena vazdušna kampanja koju vode dve strane biće kontraproduktivna“, smatra jedan od učesnika ankete.
„Zbog čega ne priznati da je jak Asad bolji od DAEŠ-a?“, naveo je drugi ispitanik.
„Vreme je da se okončaju sankcije protiv Rusije i da se formira strateško partnerstvo“, prokomentarisao je jedan od ispitanika, dok drugi, naprotiv, smatra da će sankcije i „ekonomski pritisak“ prinuditi Moskvu da se zbliži sa Zapadom.
Politiku predsednika SAD Baraka Obame odobrava 51 odsto ispitanika koji cene njegove zasluge u pregovorima o nuklearnom programu Irana. Predsednika SAD su, ipak, nazvali „neodlučnim i previše opreznim“.
Prema mišljenju učesnika ankete, Obama „ne uzima u obzir dugoročne scenarije“ i „suviše mlako deluje u vezi sa Sirijom i DAEŠ-om“.