Apsolutna kontrola na sirijskom nebu. Raketni kompleks zemlja-vazduh S-400 tokom celog dana je na borbenom dežurstvu avio-baze Hmejmim. Kako bi se obezbedila puna borbena gotovost S-400 dovoljno je pet minuta. Za to vreme borbena jedinica raketnog kompleksa osposobljava lansirne uređaje, radare i upravljačke punktove. Danas je to najsavremeniji sistem visoke preciznosti koji nema pandana u svetu.
U ruskoj avio-bazi ovi kompleksi su se pojavili odmah pošto su turski lovci oborili ruski avion Su-24. Raketni kompleksi zemlja-vazduh preneti su u Latakiju u roku od 24 sata. Oni su prvi put angažovani za borbeno dežurstvo u inostranstvu. Kako govore vojnici, S-400 redovno presreće „sumnjive“ objekte u vazduhu. Kada shvate da ih prati ruski sistem, oni se okreću i lete nazad.
Lansiranje traje svega pet sekundi. Jedan ovakav uređaj obezbeđuje nebo u prečniku od najmanje 400 kilometara. Radari koji su ovde postavljeni mogu da prate do 300 potencijalnih ciljeva i da unište 36 objekata istovremeno.
S-400 brani sirijsko nebo sa zemlje, a s mora vazdušni prostor kontroliše krstarica „Moskva“, na čijoj je palubi postavljen sistem „fort“. Njega nazivaju brodskim pandanom S-300. Na ovaj način ruski avioni na nebu su zaštićeni na celoj teritoriji Sirije.
Od početka vazdušne operacije dežura i kompleks bliskog dometa „pancir-S“, čiji je osnovni zadatak zaštita S-400 i objekata avio-baze Hmejmim. Njegov domet je više od 20 kilometara, a cilj može da otkrije još prilikom poletanja u prečniku od 50 kilometara.
U zavisnosti od zadatka, ovaj sistem može da uništi cilj za sedam sekundi. Naoružanje ovog sistema čini 12 navođenih raketa i 30-milimetarski topovi.
„Pancir-S“ može da otkrije više od 20 ciljeva, a uređaj može da uništi 10 objekata istovremeno.