Ključnim događajem odlazeće godine autori smatraju širenje terorističke pretnje i jačanje organizacije DAEŠ (takozvane Islamske države).
Od maglovite pretnje, usredsređene na Bliski istok, DAEŠ se pretvorio u jedan od najozbiljnijih problema svetske bezbednosti od vremena Hladnog rata, piše „Volstrit džornal”.
Autori podsećaju na napade islamista na redakciju francuskog satiričnog časopisa Šarli ebdo i na hotel u Tunisu, na teroristički napad u ruskom putničkom avionu A321, eksplozije u Ankari i Bejrutu.
Koordinisani teroristički napadi u novembru u Parizu pokazali su nedostatke evropskog sistema bezbednosti, konstatuju autori članka.
U Iraku i Siriji organizacija je pokazala veliku snagu i samo neznatno odstupila, piše „Volstrit džornal“.
„Prema ocenama SAD, tokom šesnaestomesečne vojne kampanje u bombardovanju međunarodne koalicije poginulo je više od 20.000 boraca DAEŠ-a i oslabila je kontrola te organizacije nad teritorijom. Ipak, američki činovnici veruju da je u tom periodu ekstrimistička organizacija počela da vrbuje dva puta više stranih boraca i pojačala svoje prisustvo u oko 30 zemalja“, piše u članku.
Krajem septembra Rusija je takođe počela da bombarduje Siriju, saopštavajući da je neophodno zaustaviti teroriste na udaljenim granicama. „Volstrit džornal“ ipak smatra da je ruska kampanja pre svega pokušaj da se zaštiti predsednik Sirije Bašar el Asad.
Može se govoriti o „povratku u stilu Kremlja“, navodi autor članka. Prema njegovim rečima, Rusija je počela ovu godinu gotovo kao „izrod“, ali je na jesen istupila kao važan igrač na svetskoj pozornici.
Poziv Moskve da se stvori velika alijansa za borbu protiv DAEŠ-a u početku je dobijao poene posle terorističkih napada u Parizu, ali je zatim zaustavljen, u velikoj meri zbog strateških i taktičkih nesuglasica.
Novinar „Volstrit džornala“ takođe navodi da se zbližavanje Rusije sa Zapadom „pokazalo kao, u najboljem slučaju, ograničeno“ i da zemlja ostaje pod zapadnim sankcijama.
Diplomatski pokušaji da se usaglase ruska i američka kampanja otežani su pošto je Turska oborila ruski vojni avion, saopštivši da je on narušio njen vazdušni prostor, ukazuje list.
U međuvremenu, planove za stvaranje sopstvene koalicije objavila je Saudijska Arabija. U ovaj savez ući će 34 muslimanske države, pre svega sunitske.
Ipak, pretežno šiitski Iran isključen je sa spiska iako su snage koje on kontroliše među retkim efikasnim borcima protiv DAEŠ-a.
„Volstrit džornal“ piše i o najvećoj masovnoj migraciji posle Drugog svetskog rata, koja je zapljusnula Evropu 2015. Ona je zatekla raskol u Evropi, dovela u pitanje ideale otvorenih granica i isprovocirala debate o evropskim vrednostima. Većina žitelja Nemačke poziva da se ograniči priliv izbeglica, a liderstvo Angele Merkel je najkrhkije tokom celog njenog mandata.