U istraživanju je učestvovalo više od 500 stručnjaka.
Od gotovo hiljadu primera mogućih novih sukoba u svetu ili širenja postojećih izabrano je 30, koji su potom raspoređeni po kategorijama visokog, srednjeg i niskog stepena pretnje za SAD.
Među prvostepenim pretnjama za SAD su, pre svega, pojačavanje vojnih dejstava u Siriji, mogući napadi s velikim brojem žrtava u SAD ili nekoj njenoj saveznici, rušilački sajber napad na infrastrukturu, teška kriza u odnosima sa Severnom Korejom, jačanje sukoba vlasti Turske i Kurda, jačanje sukoba Izraelaca i Palestinaca, politička podela Libije.
Kako je naveo jedan od glavnih autora istraživanja Pol Stejrs, na spisku prvostepenih pretnji većina je na ovaj ili onaj način povezana s Bliskim istokom.
Evropa prvi put među vodećim pretnjama
Pored toga, prvi put u istoriji ovog istraživanja kao pretnja se pojavila „politička nestabilnost u Evropi, usled priliva migranata, jačanja socijalne nestabilnosti, napada terorista ili nasilja prema izbeglicama i migrantima“. Ona je takođe proglašena pretnjom prvostepene važnosti.
Širenje sukoba Rusije i Ukrajine je, umesto prošlogodišnjeg visokog, dobilo srednji prioritet. Razlog za ovakvu odluku je, pre svega, primirje u Donbasu.
Na spisku pretnji umerenog značaja prvi put se pojavio mogući sukob Rusije i neke od zemalja NATO-a.
Sa spiska prvostepenih pretnji na spisak srednjih dospeo je i scenario mogućeg sukoba Kine i njenih suseda u Južnom kineskom moru.
Na spisku najmanje ozbiljnih pretnji našli su se pre svega mogući scenariji političke nestabilnosti u Saudijskoj Arabiji ili Kongu, kao i moguće obnavljanje aktivnosti boraca-islamista u Rusiji, usled borbe protiv DAEŠ-a (takozvane Islamske države).