Spoljnu politiku SAD u poslednjih nekoliko godina redovno kritikuju zapadni stručnjaci zbog odsustva jedinstvene strategije. Situacije u kojima američki političari daju protivrečne izjave u svega nekoliko dana Denijel Makadams, izvršni direktor Instituta Rona Pola, naziva „šizofrenijom u Beloj kući“.
Pre nekoliko dana američki državni sekretar Džon Keri je posle susreta sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom nagovestio ozbiljan preokret u američkoj spoljnoj politici prema Siriji.
„Sjedinjene Države i naši partneri ne teže takozvanoj promeni režima (u Siriji)“, rekao je on novinarima koji su, prema mišljenju Makadamsa, ispravno razumeli njegovu poruku: „(Predsednik Sirije Bašar el) Asad može da ostane“.
Ipak je potom, podseća analitičar, predsednik SAD Barak Obama na godišnjoj konferenciji za novinare dao potpuno drugačiju izjavu, ostavivši time bez ikakve podrške svog državnog sekretara.
„’Ne, Asad ne može da ostane. Asad mora da ode!’, odlučio je Obama“, komentariše Makadams podvojenost američke vlasti.
Savet bezbednosti UN je u petak jednoglasno utvrdio plan mirnog rešavanja sukoba u Siriji. Usvojena rezolucija predviđa okupljanje predstavnika sirijske vlade i opozicije na formalnim pregovorima o političkoj tranziciji u toj zemlji, koji bi trebalo da počnu u januaru naredne godine.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je u petak nakon zasedanja Međunarodne grupe za podršku Siriji da su se na tom sastanku ponovo mogli čuti stavovi o neophodnosti odlaska Asada s vlasti, kao i da je Rusija ostala pri stavu da o sudbini sirijskog predsednika treba da odlučuje narod te zemlje.