„Ne verujem da ćemo priznati Kosovo u dogledno vreme“, rekao je Izetbegović i objasnio da je to i prognoza ministra spoljnih poslova BiH Ivana Crnadaka jer, kako je rekao, „imamo snažan otpor političara iz Republike Srpske pa i od člana Predsedništva gospodina Mladena Ivanića“.
Bez Ivanića, podsetio je Izetbegović, to nije moguće uraditi.
„Što se tiče bezviznog režima, mi ga nemamo ni sa nekim zemljama koje smo priznali pre 20 godina i koje su priznale nas. Nećemo moći uraditi stvar s bezviznim režimom, ali možemo jako olakšati izdavanje viza. One mogu biti izdavane i u Skoplju i u Beogradu i na tome se radi, da se ta procedura olakša i pojednostavi tako da se ostvari intenzivna komunikacija jer u ovom času trpi i naša i njihova privreda zbog te usporene komunikacije“, rekao je Izetbegović.
Iako su odnosi između BiH i Srbije sve bolji, Izetbegović je naveo da je u proteklom periodu bilo određenih kriza, koje su uspešno prevaziđene.
„Jedna teška kriza je bila u vremenu incidenta koji se desio u Srebrenici, ali smo je prevazilazili. Mislim da smo je u velikoj meri prevazišli. Nakon toga je gospodin Vučić dolazio par puta u BiH, poslednji put u Srebrenicu. Očigledno imamo želju srpske strane da se odnosi popravljaju. Mi ćemo odgovoriti tako. Naravno još uvek je to sve većinom na nivou reči, ali u jednoj od božjih knjiga stoji ’prvo beše reč‘. Svemu prethodi dobra ili loša reč. Ovaj put su to dobre reči i mislim da će ih pratiti dobri i pozivni procesi“, kazao je Izetbegović za agenciju Anadolija.
Zajednički projekti zemalja regiona poput Jadransko-jonskog auto-puta su vrlo realna stvar, smatra Izetbegović.
„Ne može ovaj deo Evrope ni postati delom uređenog sistema sa ovakvom infrastrukturom. Dakle, gradiće se aerodromi, energetski objekti, gradiće se železnice, luke, autoputevi, sistem brzih puteva, i to će da podigne građevinsku operativu i u njoj zaposli stotine hiljada ljudi u građevinskoj operativi, a ona za sobom povlači skoro stotinu drugih grana industrije“, pojasnio je Izetbegović.
Moćnici u Republici Srpskoj brane sebe
Izetbegović smatra da nedavnom odlukom o prekidu saradnje Republike Srpske sa Sudom i Tužilaštvom BiH i Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) „moćnici u RS brane sebe“.
„Neću izmisliti toplu vodu, to je već etabliran stav u javnosti da moćnici u RS brane sebe na pitanjima hapšenja ratnih zločinaca u stvari žele da zaustave sistem kojeg se boje da će jednog dana pokucati na njihova vrata pa ih pitati otkud im neke vile u Beogradu, otkud im ogromna imanja, gde su nestale stotine miliona maraka iz banaka koje se urušavaju u Republici Srpskoj“, rekao je on.
Jedno vreme je tamo išlo dosta dobro, rekao Izetbegović i kao primer naveo prodaju „Telekom“.
„Uzeti su krediti, povećane su plate u raznim segmentima, a sad to sve ide unazad, narod je sve siromašniji, sve teže živi“, naveo je Izetbegović.
Uskoro će, predviđa, početi da se pita taj isti narod otkud nekim ljudima čije su plate par hiljada maraka vrednosti od par miliona evra, kako su došli do toga.
„Neće to pitati samo narod, pitaće i tužilaštvo i zato je cilj zaustaviti tužilaštvo, učiniti ga nefunkcionalnim, učiniti ga nenadležnim u tom delu Bosne i Hercegovine gde žive ti politički moćnici“, rekao je Izetbegović.