Ova odluka znači da Ukrajina sada nema osnova da odbija pregovore sa Rusijom o restrukturiranju duga.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov smatra da bi to moglo poboljšati poziciju Moskve ukoliko bi došlo do sudskog procesa. Njegov zamenik Sergej Storčak smatra da status „zvaničnog duga“ suštinski ne menja situaciju za Rusiju. Storčak ne isključuje mogućnost da će doći do vansudskog poravnanja, pre nego što započne sudski proces, iako Ukrajina mora da plati dug do 20. decembra.
Vlada Ukrajine je saopštila da je „uzela u obzir“ odluku MMF–a i da je spremna da pregovara o restrukturiranju, ali u ovom trenutku ne može da otplati dug.
Predsednici Rusije i Ukrajine Vladimir Putin i Viktor Janukovič su se u decembru 2013. godine dogovorili da će Moskva omogućiti Kijevu kredit u iznosu od 15 milijardi dolara putem emitovanja ukrajinskih obveznica. U okviru ovog programa su bile emitovanje obveznice u vrednosti od 3 milijarde dolara i ponuđene putem „Irske berze fondova“ 20. decembra 2013. godine, a kupila ih je Rusija sredstvima Fonda nacionalnog blagostanja.
Ukrajina je kasnije pokušala da ospori status svoje pozajmice i da ga uvrsti u komercijalne kredite koji podležu restrukturiranju. Rusija se nije složila sa tim pristupom.
U novembru 2015. godine predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin je izrazio spremnost da se dug Ukrajine restrukturira ako bi SAD, EU ili neka druga značajna finansijska institucija dala garancije Ruskoj Federaciji. Ipak, garancije nisu dobijene.
Kijev bi 20. decembra trebalo u potpunosti da isplati Moskvi kredit, a u slučaju da to ne uradi, 10 dana nakon isteka roka, Rusija ima pravo da se obrati sudskoj instanci.