Kocijančičeva je za RTV objasnila da je nivo autonomije suverena odluka Srbije, kao kandidata za članstvo u EU, ali da je istovremeno poštovanje vladavine prava jedan od ključnih uslova u procesu pridruživanja.
„Evropska komisija je u više navrata pozivala na usvajanje tog zakona u svojim godišnjim izveštajima. To je, ujedno, od suštinskog značaja za omogućavanje napretka u našim pregovorima o poglavlju 23 koje se bavi pravosuđem i osnovnim pravima“, kazala je portparolka Evropske komisije.
Kocijančičeva je navela i da, uopšteno govoreći, kapaciteti i resursi nižih nivoa vlasti treba da odgovaraju njihovim odgovornostima, a da bi konsultacije sa lokalnim vlastima trebalo da budu osigurane kroz zakone o lokalnim samoupravama.
„U tom smislu, mi procenjujemo u našem godišnjem izveštaju da Srbija treba da sprovede adekvatnu analizu kapaciteta i potrebe za resursima koji su neophodni kako bi se omogućilo ostvarivanje odgovornosti na lokalnom nivou i štaviše, da lokalne vlasti treba da budu više konsultovane prilikom donošenja novog zakonodavstva koje ima lokalne implikacije“, dodala je ona.
Komentarišući deo Izveštaja o napretku Srbije u kojem se izražava zabrinutost zbog slučajeva nasilja, zastrašivanja i neregularnosti na pojedinim lokalnim izborima, koji još uvek nisu istraženi, Maja Kocijančič je objasnila da su očekivanja EU u vezi sa lokalnim izborima ista kao i za bilo koje druge izbore u bilo kojoj demokratskoj zemlji.
„Oni treba da ispune međunarodne standarde, posebno da obezbede politički pluralizam, poverenje, transparentnost i odgovornost, bez prostora za zastrašivanja i nasilja“, poručila je portparolka Evropske komisije.