Velika promena u političkom pejzažu Francuske nije se dogodila — Nacionalni front Marin le Pen nije uspeo da osvoji nijedan region u drugom krugu regionalnih izbora.
Šok nakon prvog kruga, u kojem je ova ultradesničarska partija izbila na prvo mesto, nije se ponovio.
Francuska je ostala podeljena između dve tradicionalne struje leve i desne orijentacije, Socijalističke stranke na vlasti i Republikanaca bivšeg predsednika Nikole Sarkozija.
Izlaznost u drugom krugu je bila znatno veća nego u prvom, što ukazuje na to da su mnogi glasali sa ciljem da ne dozvole pobedu Le Penovih.
Francuze koji poslednjih godina sve teže izlaze na izbore na biračka mesta nije povelo uverenje da tradicionalne partije levice i desnice imaju nešto novo da im ponude, već želja da zaustave napredovanje Nacionalnog fronta koji se probio do pozicije treće političke snage u zemlji.
Presudili su takozvani „korisni glasovi“, odnosno glasanje u korist kandidata koji su imali najviše šansi naspram kandidata ove partije. Socijalistička stranka je tako povukla svoje kandidate sa lista u regionima u kojima je procenjeno da nemaju šanse da pobede.
To je dovelo do poraza Marin le Pen na severu zemlje, gde je pobedu odneo bivši ministar u vladi Nikole Sarkozija Gzavije Bertran. Na jugu, tradicionalnom uporištu Le Penovih, njena sestričina, dvadesetšestogodišnja Marion Maršal le Pen, izgubila je od tvrdog desničara Kristijana Estrozija, iako je dobila zavidnih 45 odsto glasova.
U francuskom političkom pejzažu ovo taktičko glasanje je poznato kao „republikanski blok“ protiv partije koja se smatra opasnom po republikanske vrednosti francuskog društva, oličene u devizi „sloboda, jednakost, bratstvo“.
Zahvaljujući ovom taktičkom glasanju umerena desnica je napravila značajan proboj u odnosu na 2010. godinu, kada je na karti Francuske dominirala crvena boja socijalista. Sada je sedam od trinaest regiona u rukama desnice, uključujući i pariski region, koji je izmakao socijalistima. To znači da je glavni pobednik regionalnih izbora partija desnog centra koju predvodi Nikola Sarkozi.
Bivši francuski predsednik, koji je uoči drugog kruga odbio da napravi kompromis sa Nacionalnim frontom, ali i sa socijalistima, poručio je da neće zaboraviti upozorenje koje su glasači uputili političkim liderima u prvom krugu, kada su u velikom broju glasali za radikalnu desnicu.
Francuski premijer Manuel Vals je u sličnom tonu rekao da nema razloga za trijumfalizam, jer „opasnost od krajnje desnice još nije odstranjena“ i poručio je da neće zaboraviti rezultate prvog kruga.
„Sva naša energija mora da bude usmerena na otvaranje novih radnih mesta i suzbijanje nezaposlenosti“, rekao je Vals, ističući da je sada na političarima da vrate želju Francuzima „da glasaju za, a ne samo protiv“.
Marin le Pen je poručila da „ništa ne može da zaustavi“ snaženje Nacionalnog fronta na putu ka predsedničkim izborima 2017. godine.
„Pozivam vas da nam se pridružite u našoj borbi za večnu Francusku“, rekla je u govoru nakon proglašenja rezultata, kritikujući kampanju „kleveta i uvreda“ protiv njene partije.
Znak vremena
Među pobedničkim kandidatima su dva ministra odbrane, sadašnji Žan Iv le Drijan, kandidat levice, koji je dobio u Bretanji, i bivši ministar u Sarkozijevoj vladi Erve Moren, danas predsednik partije Novi centar, koji je izbio na čelo liste u susednoj Normandiji, na severu zemlje. Pitanje bezbednosti je bilo jedno od ključnih kojim su se bavili kandidati, mesec dana nakon terorističkih napada u Parizu.
Regionalni izbori u Francuskoj su privukli veliku pažnju u Evropi, u kojoj radikalne desničarske partije jačaju zbog nesposobnosti političkih elita da pronađu odgovor na unutrašnje i spoljne krize koje prete da uzdrmaju osnove Evropske unije.